Domáce správy


Zahrani─Źn├ę spr├ívy


Kult├║ra


Projekt ChemMultimodal - "Promotion of Multimodal Transport in Chemical Logistics", ktorého hlavným cie─żom je presun cestnej prepravy v├Żrobkov a┬ásurovín v┬áchemickom priemysle na ┼żelezni─Źnú prepravu, s┬áo─Źakávan├şm pozit├şvnych environment├ílnych a bezpe─Źnostn├Żch dopadov, sa po troch rokoch pr├íce bl├ş┼żi do fin├íle.┬áProjekt je┬árealizovaný┬áz finan─Źn├Żch┬áprostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v┬ár├ímci programu Interreg Central Europe a┬áje do neho zapojen├Żch 7 regi├│nov a┬á14 partnerov z┬árôznych krajín Strednej Eur├│py. Slovenskú republiku v┬áprojekte zastupuje Zväz chemického a┬áfarmaceutick├ęho priemyslu (ZCHFP) SR. Informovala o┬átom gener├ílna sekret├írka ZCHFP SR Silvia Surov├í.

Blí┼żi sa pol─Źas uchádzania sa o poskytovanie pouk├í┼żok Slovenskej inova─Źnej a energetickej agentúry (SIEA) na vybrané obnovite─żn├ę zdroje energi├ş (OZE) v┬ár├ímci N├írodn├ęho projektu Zelen├í dom├ícnostiam II. Doteraj┼íie výsledky ukazuj├║, ┼że kles├í z├íujem o kotly na biomasu, kde sa v┬á4.kole rezervovalo iba 465┬á460 eur, ─Źo bolo┬áo┬ánie─Źo viac ako polovica z vy─Źlenenej sumy 800 000 eur. Podobne aj ┼íieste kolo projektu Zelen├í dom├ícnostiam II, ktor├ę bolo zameran├ę na┬ápodporu in┼ítal├íci├ş fotovoltick├Żch panelov, bolo uzatvoren├ę v┬ástanovenom term├şne a┼ż na druh├Ż de┼ł, ke─Ć z├íujem dom├ícnost├ş nepresiahol vy─Źlenen├║ alok├íciu 800 000 eur. V├Żnimkou s├║ slne─Źn├ę kolektory, kde obe doteraj┼íie kol├í skon─Źili po nieko─żk├Żch min├║tach rezervovan├şm celej sumy.


Okrem ┼íportovania, turistiky, wellness a┬ákúpe─żných aktivít, ale aj┬áatrakt├şvnej histórie, je mesto UNESCO Bardejov, so svojou mestskou ─Źas┼ąou Bardejovské k├║pele, aj cie─żom kult├║ru vychutnávaj├║cich n├ív┼ítevn├şkov. Rovnako tak mesto Svidn├şk a┬á Dukla. Vyhliadkov├í ve┼ża na Dukle (kataster obce Vy┼ín├Ż Kom├írnik) je s├şce pre verejnos┼ą z┬áprev├ídzkov├Żch a┬áinvesti─Źn├Żch dôvodov uzavret├í do 31. 5. 2019, resp.do odvolania, ostatn├ę atrakcie, vr├ítane┬á┬ástálej expozície┬á"Vojenské dejiny Slovenska 1914 - 1945" vo┬áVojenskom múzeu v Svidníku, s├║ pr├şstupn├ę. Severovýchod Slovenska tak pon├║ka zauj├şmav├║ paletu kult├║rnych podujat├ş, niektor├ę z┬ánich s┬átrad├şciou u┼ż od stredoveku.

Firmy majú v─Ćaka výzvam Slovenskej inova─Źnej a energetickej agent├║ry (SIEA), ako sprostredkovate─żského orgánu pre Opera─Źn├Ż program Kvalita ┼żivotn├ęho prostredia, k dispozícii desiatky miliónov eur z┬áeurofondov. ┼Żiadosti mô┼żu┬á┬ápredklada┼ą o┬ánenávratné finan─Źn├ę príspevky (NFP) zameran├ę na zn├ş┼żenie energetickej n├íro─Źnosti a zvý┼íenie vyu┼ż├şvania obnovite─żn├Żch zdrojov energie (OZE) v podnikoch. Podmienkou je vypracovanie energetick├ęho auditu.

Pri príle┼żitosti D┼ła Zeme sa v piatok 26. apr├şla 2019 na Námest├ş slobody v┬áPrievidzi uskuto─Źnilo┬ávyhodnotenie EKOROKU s Nestlé Slovensko, s.r.o.┬áJedno z troch ocenení z├şskala┬á┬áZ┼á s M┼á Malonecpalská ulica 206/37 v Prievidzi. Prvou jej┬á ekoaktivitou bol projekt Ekodivadielko - Príhody dne┼íného lesa. Druhou ekoaktivitou bol Zber elektroodpadu. Tre┼ąou úspe┼ínou ekoaktivitou sa stal projekt┬áBlokov├ę vyu─Źovanie: De┼ł Zeme.

Pri príle┼żitosti D┼ła Zeme sa v piatok 26. 4. 2019 na Námest├ş slobody v┬áPrievidzi uskuto─Źnila z├ívere─Źn├í prezent├ícia a┬ávyhodnotenie EKOROKU s Nestlé Slovensko, s.r.o. Tento environment├ílny projekt sa v ┼íkolskom roku 2018/2019 realizoval u┼ż po 16-kr├ít a┬átentoraz sa venoval t├ęme OSLAVA LESA. Zapojilo sa do neho cca 3000 det├ş z piatich z├íkladných ┼íkôl (Z┼á) a dvoch z├íkladn├Żch ┼ík├┤l s materskou ┼íkolou (Z┼á s M┼á) v┬áPrievidzi. O svojich aktivit├ích pravidelne informovali na svojich internetov├Żch str├ínkach a prostredn├şctvom Centra vo─żn├ęho ─Źasu (CV─î) v Prievidzi.┬áInformovala o┬átom organiz├ítorka podujatia Mgr. Miriam Bencov├í, riadite─żka CV─î.

V stredisku cestovného ruchu Snowland sa v┬ápiatok 31.mája a v┬ásobotu 1.júna 2019 uskuto─Źní 4.ro─Źn├şk viacgenera─Źn├ęho Val─Źianskeho folklórneho festivalu. Predstav├ş sa na ┼łom takmer 500 ├║─Źinkuj├║cich zo Slovenska, Gr├ęcka, Po─żska a┬áUkrajiny. Popri prezent├ícii┬á┬átur─Źianskeho, respektíve┬áslovenského folklóru, dostanú zna─Źný priestor aj zahrani─Źn├ę s├║bory. Ich┬á┬ávystúpenia, ale aj programy slovenských zástupcov ako s├║ ┼áari┼íanci z Pre┼íova, Jadranka, Vlasta Mudríkov├í┬á┬áa┬áiní, uspokoja i toho najnáro─Źnej┼íieho priaznivca folklórneho umenia. Vstup je zdarma .

V┬áubytovacích zariadeniach spadajúcich pod Oblastn├║ organizáciu cestovného ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov zaznamenali v┬ároku 2018 rast po─Źtu n├ív┼ítevn├şkov o┬á5,54%. Kým v roku 2017 nav┼ít├şvilo a┬áubytovalo sa v regióne severov├Żchodn├ęho Slovenska 48┬á848 osôb, o rok nesk├┤r to bolo u┼ż 51┬á555 os├┤b. Zv├Ż┼íil sa aj po─Źet prenocovan├ş o┬á5,66% a┬áto z┬á┬á┬á┬á330 932 v┬ároku 2017 na 349┬á660 prenocovaní v roku 2018. Vý┼íka vybratej dane z┬áubytovania dosiahla 206┬á225 eur. V cestovnom ruchu v┬áregióne bolo vlani zamestnan├Żch 211 osôb. Informoval o┬átom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż OOCR ┼áARI┼á - Bardejov.

Obrovský záujem o┬ázískanie pouk├í┼żok Slovenskej inova─Źnej a┬áenergetickej agentúry (SIEA) na in┼ítal├íciu slne─Źn├Żch kolektorov, ke─Ć tohtoro─Źné 1.kolo bolo ukon─Źen├ę u┼ż za 7 min├║t a┬ábolo vydan├Żch 490 pouk├í┼żok, je okrem in├ęho dôsledkom viac ako polro─Źnej prest├ívky v┬áich poskytovan├ş, ale i┬ázvy┼íuj├║cej sa informovanosti o┬ápr├şnosoch obnovite─żn├Żch zdrojov energie (OZE). U┼ż teraz sa ukazuje, ┼że 3,1 mil. eur vy─Źlenen├Żch v┬ár├ímci N├írodn├ęho projektu Zelen├í dom├ícnostiam II na 5 k├┤l pouk├í┼żok podporuj├║cich in┼ítal├íciu slne─Źn├Żch kolektorov, pravdepodobne nebude sta─Źi┼ą ve─żk├ęmu z├íujmu verejnosti.

Rodi─Źia s┬áde┼ąmi v┬áBardejove dostanú ─Ćal┼íí dar─Źek. Oblastná organiz├ícia cestovného ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov zastre┼íuje revitaliz├íciu detsk├ęho ihriska pri rieke Top─ża, ktor├í si vy┼żiada celkov├ę n├íklady 305 957 eur (s DPH). ┼át├ítna dot├ícia od Ministerstvo financi├ş SR na revitaliz├íciu pritom predstavuje 190 000 eur. Predpokladaný term├şn ukon─Źenia je 20.augusta 2019. Informoval o┬átom riadite─ż OOCR ┼áARI┼á- Bardejov Radom├şr Jan─Źo┼íek.

ZLATÚ PLAKETU stavebného ve─żtrhu CONECO za rok 2019 získalo bezpe─Źnostn├ę drevohlin├şkov├ę okno┬á┬áMakrowin Huricane┬á┬áod výrobcu a┬ávystavovate─ża Makrowin, s.r.o., Detva. Toto najvy┼í┼íie ocenenie dostalo za vysokú odolnos┼ą vo─Źi vlámaniu, kvalitn├Ż dizajn a┬áve─żmi dobré tepelnoizola─Źn├ę vlastnosti. Zlatou plaketou boli ocenen├ę spolu 2 v├Żrobky Coneca, okrem┬á┬áprotihurikánového okna od Makrowinu to bola riadiaca jednotka vnútorn├ęho prostredia Velux active.

Dlhodobá samolie─Źba chronickej n├ídchy je najrýchlej┼íou cestou k┬áz├ívislosti od kvapiek do nosa (rhinitis medicamentosa, sanorinizmus). Vo─żno predajné kvapky do nosa (dekongestíva) obsahujú l├ítky, ktor├Żch ├║lohou je zmierni┼ą prekrvenie a┬ázdurenie nosovej sliznice, ktor├ę s├║ pr├ş─Źinou s┼ąa┼żen├ęho d├Żchania. Po t├Ż┼żdni pou┼ż├şvania tak├Żchto kvapiek si v┼íak nosov├í sliznica za─Ź├şna zvyka┼ą a┬áuvo─ż┼łuj├║ci ├║─Źinok je st├íle slab┼í├ş a┬ákrat┼í├ş. Chor├ęho to n├║ti kvapky pou┼ż├şva┼ą st├íle ─Źastej┼íie, a┼ż sa┬áz┬átoho stane bludn├Ż kruh z├ívislosti.

Národný projekt Zelen├í dom├ícnostiam na in┼ítal├íciu zariadení na vyu┼ż├şvanie obnovite─żn├Żch zdrojov energie (OZE) je najúspe┼ínej┼í├şm projektom t├Żkaj├║cim sa OZE v┬áslovensk├Żch dejin├ích. Projekt doteraz priniesol re├ílne finan─Źné ├║spory pre 18┬á501 slovensk├Żch dom├ícnost├ş. Z├írove┼ł predstavuje spolo─Źensky ┼żiad├║ci typ dlhodobej invest├şcie pri ktorom sa zlep┼íuje ┼żivotn├ę prostredie, zni┼żuj├║ emisie CO2, ┼íetria rodinn├ę financie, zhodnocuj├║ nehnute─żnosti, zvy┼íuje sa energetick├í trieda stavieb a┬ázni┼żuje z├ívislos┼ą dom├ícnosti od extern├Żch zdrojov energi├ş.┬á

Novinku tohto roka - príspevok ┼ítátu na rekre├íciu, za─Źali vyu┼ż├şva┼ą zamestnanci vä─Ź┼í├şch podnikov aj v┬áBardejovských kúpe─żoch. Pacienti si po absolvovan├ş pobytu, na ktor├Ż maj├║ n├írok aj so svojimi rodinn├Żmi pr├şslu┼ín├şkmi, vyzdvihn├║ ├║─Źtovné doklady, ktor├ę si nech├ívaj├║ preplati┼ą u svojho zamestn├ívate─ża.┬áPríspevok sa vz┼ąahuje na v┼íetky typy lie─Źebných a relaxa─Źn├Żch pobytov pri minimálne 2 nociach, na prechodné ubytovanie, na procedúry a wellness slu┼żby vyu┼ż├şvan├ę po─Źas pobytu.

Slovenskí i zahrani─Źn├ş náv┼ítevn├şci e┼íte st├íle m├ílo poznajú región severovýchodného Slovenska. Pritom ide o┬ájednu z┬ánajatrakt├şvnej┼í├şch lokal├şt slovensk├ęho turizmu. Svojimi historick├Żmi, pr├şrodn├Żmi a kult├║rnymi danos┼ąami dok├í┼że pripravi┼ą jedine─Źn├ę z├í┼żitky a zmyslupln├ę tr├ívenie ─Źasu. Pozrime sa teda na v├Żpo─Źet najzauj├şmavej┼í├şch lokal├şt severov├Żchodu Slovenska a┬áv┬áka┼żdej z┬ánich aj na ─Ćal┼íie miestne atrakcie, ktor├ę o─Źaria, pote┼íia a┬ápril├íkaj├║ n├ív┼ítevn├şkov. Informuje o┬átom riadite─ż Oblastnej organiz├ície cestovn├ęho ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov Radom├şr Jan─Źo┼íek.

3984 Ŕlßnkov (266 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 3 | 4 | 5 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.07 sek˙nd