AKTUÁLNE SPRÁVY


Kult├║ra


V┬átomto roku oslavuje minerálna voda Vincentka vyvierajúca v┬áLuha─Źoviciach ─Ćal┼íie z┬ávýznamn├Żch v├Żro─Źí. Uplynie pr├íve 200 rokov od okamihu, ke─Ć sa za─Źala po prv├Ż raz plni┼ą do sklen├Żch flia┼í a┬ápred├íva┼ą sa┬áv nich. Je to v┬áporad├ş u┼ż tretie v├Żznamné v├Żro─Źie po tom, ─Źo predvlani uplynulo 20 rokov od obnovenia plnenia do flia┼í spolo─Źnos┼ąou Vincentka, a.s. a vlani osl├ívila 350 rokov odvtedy, ─Źo sa objavil p├şsomn├Ż dôkaz o┬ájej blahodarn├Żch ├║─Źinkoch.

Vlajková lo─Ć Bardejovských kúpe─żov, a.s. - luxusn├Ż ┼ítvorhviezdi─Źkov├Ż kongresov├Ż hotel Alexander, po─Źas ┼ítyroch rokov od svojho otvorenia potvrdil lídersk├║ poz├şciu v r├ímci t├Żchto k├║pe─żov. Jeho 150 lô┼żok predstavuje cca 13% celkovej l├┤┼żkovej kapacity k├║pe─żov, v┬ásegmente izieb najvy┼í┼íieho ┼ítandardu je to v┼íak a┼ż tretina kapacity. Hotel takmer ├║plne vyu┼ż├şvaj├║┬á┬ásamoplatcovia. Informuje o┬átom ekonomicko-obchodná riadite─żka Bardejovských kúpe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Pod─ża smernice Európskeho parlamentu a Rady 2010/31/EC o energetickej hospodárnosti budov budú musie┼ą ma┼ą v┼íetky nové budovy v EÚ po 31. decembri 2020 takmer nulov├║ spotrebu energie. Budova s takmer nulovou potrebou energie je vlastne budova s ve─żmi vysokou energetickou hospod├írnos┼ąou. Na prev├ídzku takejto budovy je potrebn├ę iba takmer nulov├ę alebo ve─żmi mal├ę mno┼żstvo energie.┬áSpotreba energie na vykurovanie domu s takmer nulovou spotrebou energie (A0) je a┼ż o 90 % ni┼ż┼íia v porovnaní so ┼ítandardným rodinn├Żm domom, ─Źo je za rok menej ako 54┬á kWh/ m2.┬á Domy s takmer nulovou spotrebou energie by nemali spotrebova┼ą viac ne┼ż 20,4 kWh/m2.┬á

Vy┼í┼íiu úrove┼ł slu┼żieb, predov┼íetkým pre samoplatiacich klientov, prinesie renovácia pracoviska PROMINENT, ktor├í sa za─Źala tento t├Ż┼żde┼ł v Bardejovsk├Żch k├║pe─żoch, a.s. Investícia vo v├Ż┼íke cca 60┬á000 eur zv├Ż┼íi ├║rove┼ł k├║pe─żn├Żch proced├║r. V┬áPROMINENTE sa bud├║ pod├íva┼ą rôzne druhy nad┼ítandardn├Żch mas├í┼ż├ş a┬á┼ípeci├ílnych k├║pe─żov, ako s├║┬á┬áminerálny kúpe─ż, pivný k├║pe─ż, prísadov├Ż k├║pe─ż a┬áso─żn├Ż k├║pe─ż.┬á┬áSpolu s prebiehajúcou komplexnou rekon┼ítrukciou 2.poschodia Hotela Ozón ide o dve najvä─Ź┼íie tohtoro─Źné investície k├║pe─żov. Informovala o┬átom Ekonomicko - obchodná riadite─żka Bardejovských k├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í

Dominantami zachovalého historick├ęho centra Bardejova sú 2 stavby na Radni─Źnom námestí, ktor├ę ro─Źne nav┼ít├şvia tis├şce turistov. Svetsk├í stavba goticko-renesan─Źnej Mestskej radnice a┬ácirkevn├í stavba neskorogotickej baziliky Chr├ímu svät├ęho Eg├şdia. Ako pamiatky nadregion├ílneho významu boli spolu s ostatn├Żmi pamiatkami historick├ęho jadra┬áBardejova┬áv roku┬á2000┬ázapísané do┬áZoznamu Svetového dedi─Źstva UNESCO. Dnes sa historické priestory radnice vyu┼żívajú ako miestnosti┬á┼áari┼íského múzea┬á┬áa┬áje v┬ánich trvalo umiestnená historick├í expozícia┬áBardejov┬á?┬áSlobodné kr├í─żovsk├ę mesto. Informuje o┬átom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż oblastnej organiz├ície cestovn├ęho ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov.

Pod─ża harmonogramu Slovenskej inova─Źnej a energetickej agentúry (SIEA) vo februári 2020 od┼ítartuje ─Ćal┼íí ro─Źn├şk poskytovania pouk├í┼żok na vybrané obnovite─żn├ę zdroje energi├ş (OZE). Ako prv├ę vyhl├ísia 18. febru├íra kolo pre tepeln├ę ─Źerpadl├í, ktor├ę bude ma┼ą k dispoz├şcii 3 mil. eur. Druh├ę kolo ur─Źen├ę pre kotly na biomasu za─Źne 25.febru├íra s ─Źiastkou 500-tis├şc eur. Na slne─Źn├ę kolektory je pripravený od 3.marca jeden milión eur a┬áodhadovan├Ż po─Źet pouk├í┼żok je 571. Zverejnen├Ż harmonogram uzatv├íra kolo ur─Źen├ę pre fotovoltick├ę panely so sumou 700-tis. eur a term├şnom otvorenia 10. marca.

Pod─ża ┼ítúdie slovenských epidemiológov, ktorá mapovala vz┼ąahy medzi celkovou ├║mrtnos┼ąou na Slovensku a chrípkovou epidémiou po─Źas rokov 2007 - 2017, zomrie na Slovensku n├ísledkom chr├şpky priemerne 816 osôb ro─Źne. V┬ápredch├ídzaj├║cich dvoch rokoch vrcholilo obdobie t├Żchto ochoren├ş medzi 6. a┬á8. kalend├írnym t├Ż┼żd┼łom. Pod─ża n├írastu ochoren├ş sa zd├í sa, ┼że aj v┬ároku 2020 bude ma┼ą vrcholenie chr├şpky podobn├Ż charakter.

Tohtoro─Źná zima je┬á┬áteplá a┬ásneh sa dr┼żí iba na vy┼í┼íie polo┼żených miestach. Napriek tomu vznikla na Slovensku i┬á─îesku u┼ż nieko─żko kr├ít na viacer├Żch miestach smogov├í situ├ícia. Hlavnou pr├ş─Źinou bola inverzia, ke─Ć na hor├ích bolo slne─Źno a┬áteplo a v┬ádolin├ích sa dr┼żali hmly a┬áni┼ż┼íie teploty. Do konca zimy e┼íte mo┼żno o─Źak├íva┼ą, ┼że sa smogov├í situ├ícia zopakuje. Obyvatelia po─Źas nej nemajú ve─ża mo┼żnost├ş, ako si pomôc┼ą. Okrem odpor├║─Źania nevetra┼ą, nechodi┼ą von a┬ánezvy┼íova┼ą koncentr├ície ┼íkodliv├şn nevhodn├Żm k├║ren├şm a┬ádopravou, je to pou┼ż├şvanie miner├ílnej vody Vincentky a┬áv├Żrobkov z┬ánej.

Jedna z popredných firiem pôsobiacich na slovenskom trhu a zaoberajúcich sa automatickou reguláciou k├║renia - TECH CONTROLLERS, bude vystavova┼ą v Tren─Źíne. Na ┼ípecializovanom ve─żtrhu Drevodomy pas├şv, strechy a┬áizol├ície, v are├íli Expo Center Tren─Ź├şn, od ┼ítvrtka 23. janu├íra do soboty 26.janu├íra 2020, predstav├ş bezdr├┤tovo ovl├ídané bytov├ę termostaty, ktor├ę umo┼ż┼łuj├║ presn├ę meranie teploty v ka┼żdej miestnosti v interi├ęri, jej optim├ílne nastavenia pod─ża ├║─Źelu pou┼ż├şvania a pohodln├ę ovl├ídanie napr├şklad aj mobilom. Po─Źas piatkov├ęho semin├íru (24.janu├íra 2020, od cca 14,30 hod.) z├ístupca firmy poinformuje podrobne aj o miere ├║spor najmenej 20 percent, ktor├ę mo┼żno s takouto regul├íciou dosiahn├║┼ą. Informuje o tom obchodn├Ż reprezentat firmy TECH CONTROLLERS Jaroslav Ku─Źa.

┼ápecializovaný ve─żtrh Drevodomy pasív, strechy a┬áizolácie usporiada, od ┼ítvrtka 23. janu├íra do soboty 26.janu├íra 2020, vo svojom are├íli Expo Center Tren─Ź├şn. Na v├Żstave sa predstav├ş 33 vystavovate─żov, medzi ktor├Żmi nebudú ch├Żba┼ą stavebné firmy stavaj├║ce z┬ádreva a v├Żrobcovia materi├ílov a┬átechnológi├ş pre drevodomy. S├║─Źas┼ąou bud├║ po cel├ę tri dni aj predn├í┼íky a┬ádiskusie na aktu├ílne t├ęmy modern├ęho stavebn├şctva. Garantmi podujatia s├║ Cech strech├írov, Slovenska komora stavebn├Żch in┼żinierov a Technick├Ż a sk├║┼íobn├Ż ├║stav stavebn├Ż. Informuje o┬átom mana┼ż├ęrka v├Żstavy Ing. Zdenka Lelke┼íov├í.

Severovýchod┬á┬áSlovenska je atraktívny pre cestovný ruch celoro─Źne. Hlavná sezóna sa s├şce sústre─Ćuje na leto, ale aj zima poskytuje dostatok mo┼żnost├ş na turistické vy┼żitie. K┬áhlavn├Żm zimn├Żm atrakci├ím regi├│nu patria Bardejovsk├ę K├║pele, mesto Bardejov s┬ápamiatkami UNESCO, vojnov├í hist├│ria vo Svidn├şku a┬áokol├ş, ale aj mo┼żnosti zjazdov├ęho ly┼żovania v┬ástredisk├ích Medvedie a┬áMakovica, be┼żkovanie na upraven├Żch tratiach v┬áokol├ş Bardejova, k├║panie vo wellness zariadeniach Bardejovsk├Żch K├║pe─żov a┬ávo vodnom raji Aquaruthenia vo Svidn├şku, ─Źi n├ív┼íteva po─Źetn├Żch m├║zejn├Żch expoz├şcii a┬ákult├║rnych ustanovizn├ş.

Najvä─Ź┼íí slovenský v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov THERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o., sa od ┼ítvrtka 23. januára do soboty 26.janu├íra 2020, zú─Źast┼łuje na ┼ípecializovanom ve─żtrhu Drevodomy pas├şv, strechy a┬áizol├ície, v are├íli Expo Center Tren─Ź├şn. Okrem vystavovania prierezu svojej produkcie odborn├şci z THERMO|SOLARU vyst├║pia s┬ápredn├í┼íkami aj na piatkovom (24.janu├íra 2020, od 12,30 hod.) semin├íri o┬á energetickej nen├íro─Źnosti a┬ámieste sol├írnej termiky pri dosahovan├ş t├Żchto cie─żov. T├íto téma sa t├Żka po┼żiadaviek pre novostavby rodinn├Żch domov s takzvanou nulovou spotrebou energie, ktor├í bude plati┼ą po 2020 na energetick├ę triedy budov. Informuje o┬átom riadite─ż THERMO|SOLARU Alfr├ęd Gottas.

Skon─Źili sa sviatky a┬á┼íkolské vo─żno, s┬ánávratom ┼żiakov do lavíc sa o─Źak├íva aj n├írast tradi─Źných zimn├Żch chorôb - ang├şny, z├ípalu priedu┼íiek a┬áchr├şpky. ┼ákolsk├ę a┬ápracovn├ę kolekt├şvy, ale aj n├íkupn├ę stredisk├í, divadl├í, plesy, ─Źi preplnen├ę ─Źak├írne u┬álek├írov a┬árady v obchodoch, vytv├írajú ide├ílne podmienky na ┼í├şrenie n├íkaz. Ka┼íe─ż, k├Żchanie a rozpr├ívanie pom├íhaj├║ ┼í├şri┼ą kvapkov├║ n├íkazu infek─Źn├Żch chor├┤b d├Żchac├şch ciest. Kto sa chce chr├íni┼ą, mal by sa vyh├Żba┼ą ve─żk├Żm s├║stredeniam ─żud├ş. Ak sa to v┼íak ned├í, ost├íva prevencia v┬ápodobe otu┼żovania, zdrav├ęho stravovania s┬ávysok├Żm obsahom vitam├şnov┬á┬áa┬áinhalovania Vincentky, jej vstrekovania, preplachovania dutín┬á┬áa┬ákloktania. Pri za─Źínajúcich ochoreniach dýchac├şch ciest pomáha aj pitie Vincentky, cm├║─żanie tabletiek s┬áobsahom sol├ş Vincentky, ─Źi naparovanie.

Uplynulý rok 2019 bol najúspe┼ínej┼íím v┬áhistórii Bardejovsk├Żch k├║pe─żov, a.s. z┬áh─żadiska náv┼ítevnosti. Zaznamenali tu hne─Ć nieko─żko rekordov. Prekonali hranicu 30┬á000 pobytov├Żch n├ív┼ítevn├şkov za rok, ke─Ć sa celkov├í n├ív┼ítevnos┼ą vy┼íplhala a┼ż na ├║rove┼ł 31┬á011 osôb. Bolo to o┬á3174 os├┤b viac ako v┬ároku 2018, ─Źo predstavovalo n├írast o 11,4%. K├║pele vlani zaznamenali aj zv├Ż┼íenie po─Źtu o┼íetrovac├şch dn├ş (prenocovan├ş), z┬á┬á272┬á064 v┬ároku 2018 na 289┬á353 v┬ároku 2019. Absolútne zvý┼íenie o┬á17┬á289 prenocovaní predstavuje 6,35% rast. Informuje o tom ekonomicko-obchodná riadite─żka Bardejovsk├Żch k├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Aj tento rok hotely spolo─Źnosti SOREA ┬áv┬ánáru─Źí zimnej krajiny, otv├írajú svoje br├íny k┬ádokonalému oddychu. Vo Vysokých aj N├şzkych Tatr├ích poskytuj├║ v┬ábl├şzkosti zjazdoviek svoje ┼ípi─Źkov├ę ubytovacie, wellness a┬ágastronomick├ę slu┼żby. TOP ly┼żiarske stredisk├í Tatransk├í Lomnica a ┼átrbsk├ę Pleso pon├║kaj├║ 21 km zjazdoviek, be┼żeck├ę trate v┬ád─║┼żke 26,5 km a┬ák tomu ─Ćal┼íie slu┼żby. Najvä─Ź┼íou ly┼żiarskou ar├ęnou s┬áv├Żborn├Żmi podmienkami pre zimn├ę ┼íporty je stredisko JASNÁ v┬áN├şzkych Tatr├ích. M├í a┼ż 50 km upraven├Żch zjazdoviek rôznych n├íro─Źnost├ş a┬á┬áve─Źernú ly┼żova─Źku. Svoje ─Źaro má v┼íak zima aj na Spi┼íi a┬áv┬áhlavnom meste, v Bratislave. ┼áirok├║ ponuku spolo─Źnosti SOREA, s. r. o., Bratislava pribli┼żuje jej obchodno - marketingov├í riadite─żka Be├íta Tör├Âkov├í.

4069 Ŕlßnkov (272 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 3 | 4 | 5 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.09 sek˙nd