AKTUÁLNE SPRÁVY


Kult├║ra


V┬árámci uvo─ż┼łovania protiepidemiologických opatrení v┬ásúvislosti s┬ákoronav├şrusom s├║ plne pr├şstupné vonkaj┼íie turistick├ę atrakcie aj na severov├Żchode Slovenska. Oblastn├í organiz├ícia cestovn├ęho ruchu (OOCR) ┼áari┼í - Bardejov odpor├║─Źa v┼íetk├Żm turistom aby to vyu┼żili na jarn├║ prech├ídzku po obnovenom n├íu─Źnom turistickom chodn├şku ─îierna ml├íka-Bardejovsk├ę K├║pele. Revitaliz├ícia chodn├şka prebiehala v┬áoktóbri a┬ádecembri minul├ęho roka, ke─Ć sa realizovala hlavn├í ─Źas┼ą pr├íc. Na jar boli na trase in┼ítalovan├ę netradi─Źn├ę vt├í─Źie b├║dky a┬ádokon─Źen├í rozh─żad┼ła a┬ájej okolie na vyhliadke na Hrad Zborov. Informuje o┬átom riadite─ż OOCR ┼áARI┼á - Bardejov Radom├şr Jan─Źo┼íek.

Nadnárodný projekt ChemTube,┬árealizovaný v┬árámci európskeho programu ERASMUS+,┬áje zameraný na zlep┼íenie kvality vzdelávania v┬áchemickom a┬áfarmaceutickom priemysle. Realizuje sa s pomocou vyu┼żitia odbornej videodokument├ície a┬áaktívnej spolupr├íce vzdel├ívac├şch in┼ítitúci├ş s┬ápodnikate─żsk├Żm prostred├şm.┬áV┬áapríli 2020 sa mali projektov├ş partneri stretnú┼ą vo Viedni, ich plány v┼íak naru┼íila pandémia koronav├şrusu. Ke─Ć┼że sa nemohli stretn├║┼ą fyzicky, vyrie┼íili to v┬ád┼łoch 28.-29.4. 2020 online formou.┬áInformovala o┬átom Silvia Surová, gener├ílna sekret├írka┬áZväzu chemického a┬áfarmaceutick├ęho priemyslu (ZCHFP) SR, ktorý je partnerom projektu.

Jedna z popredných firiem pôsobiacich na slovenskom trhu a zaoberajúcich sa automatickou reguláciou k├║renia - TECH CONTROLLERS, je z├írove┼ł v├Żrobcom mikroprocesorov pre regul├ície vykurovania. Na svojich inovovan├Żch┬áwebových stránkach┬ápredstavuje zákazníkom nielen mo┼żnos┼ą zozn├ími┼ą sa s celým sortimentom firmy, ale aj vytvori┼ą si vlastné zostavy, vr├ítane orienta─Źnej ceny. Dozvedia sa aj to, kde si mô┼żu v├Żrobky kúpi┼ą┬á┬áa u koho si ich da┼ą nain┼ítalova┼ą. Informuje o tom obchodný reprezentat firmy TECH CONTROLLERS Jaroslav Ku─Źa.

Kvôli koronavírusu bude tohtoro─Źné leto pravdepodobne bez verejných kúpal├şsk. Deti aj mnoh├ş dospel├ş s├║ zavret├ş doma a┬áur─Źite ich pote┼í├ş mo┼żnos┼ą ok├║pa┼ą sa v┬ádomácom baz├ęne. Ak ho u┼ż m├íte, alebo zva┼żujete, ┼że aj vy si ho vybudujete, m├íte najvy┼í┼í├ş ─Źas zorganizova┼ą si to tak, aby ste si ho tento rok aj u┼żili. Pr├íve na to potrebujete slne─Źn├ę kolektory na ohrev, sezóna sa v├ím tak pred─║┼żi a┼ż na 7 mesiacov v┬ároku. Exteri├ęrov├Ż baz├ęn by mal ma┼ą plochu slne─Źn├Żch kolektorov na ├║rovni cca 50% z┬áplochy baz├ęna, interi├ęrov├Ż na ├║rovni 80 a┼ż 100%. Informuje o┬átom Alfr├ęd Gottas, riadite─ż najvä─Ź┼íieho dom├íceho v├Żrobcu slne─Źn├Żch kolektorov, firmy┬áTHERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o.

Sú─Źasná situ├ícia okolo koronavírusu vedie mnohých ─żud├ş k┬átomu, ┼że posil┼łuj├║ rôznymi sp├┤sobmi svoju imunitu. Zvy┼íuj├║ tak v┼íeobecn├║ obranyschopnos┼ą svojho organizmu a┬át├Żm aj ┼íancu, ┼że neochorej├║, alebo ┼że ochorenie bude ma┼ą ─żah┼í├ş priebeh. Okrem vitam├şnov a┬áotu┼żovania sa st├íva ─Źoraz popul├írnej┼í├şm pri posil┼łovan├ş imunity aj pou┼ż├şvanie prevent├şvnych v├Żplachov nosov├Żch dut├şn a nosohltanu. Zaznamenal to na zv├Ż┼íenom predaji aj v├Żrobca Vincentky NASALIS, akciov├í spolo─Źnos┼ą Vincentka.

Bardejovské kúpele, a.s. s├║ v s├║─Źasnosti uzavret├ę a┬ánajskôr by sa v nich mohla za─Źa┼ą obmedzená prev├ídzka od 12.m├íja 2020 a┬áto pre klientov zdravotných pois┼ąovní na z├íklade schv├ílen├ęho n├ívrhu na k├║pe─żn├║ lie─Źbu. Bude to z├ívisie┼ą od v├Żvoja situ├ície okolo pand├ęmie koronav├şrusu a┬áz├íujmu klientov. Posledn├ş klienti odi┼íli z┬álie─Źen├ş v Bardejovsk├Żch k├║pe─żoch 1.apr├şla 2020. Informovala o┬átom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch k├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Najvä─Ź┼íí slovenský v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov THERMO|SOLAR ┼Żiar, s.r.o. prijal viacero opatren├ş v súvislosti s koronav├şrusom a┬áplynulo pokra─Źuje vo v├Żrobe. Firma v┬ás├║─Źasnosti vyrába hlavne na export a┬ádop─║┼ła si z├ísoby na sezónu. Hlavn├Ż odbyt slne─Źn├Żch kolektorov┬á┬ása toti┼ż tradi─Źne sústre─Ćuje na nadchádzaj├║ce jarné┬á┬áa letné mesiace. Informoval o┬átom Alfr├ęd Gottas, riadite─ż THERMO|SOLARU.

Hlien sa v┬á─żudskom tele vytvára na povrchu slizníc v┬ádýchac├şch cest├ích a┬áje prirodzenou l├ítkou. Jeho ú─Źelom je zachytenie ne─Źistôt a┬áz├írove┼ł zvlh─Źenie vdychovaného vzduchu. ─Żudsk├Ż ┬áorganizmus vytv├íra za norm├ílnych okolnost├ş denne cca ┬á1-1,5 litra hlienu. V┬ápr├şpade ochorenia, infekci├ş a┬áalergi├ş sa tvorba hlienu zv├Ż┼íi, hlien hustne a┬ázastav├ş sa jeho prirodzen├Ż transport. V├Żsledkom je jeho s┼ąa┼żen├ę vyka┼íliavanie. S┬áhlienmi je spojen├Ż vlhk├Ż ─Źi priedu┼íkov├Ż ka┼íe─ż, ktor├Żm sa telo sna┼ż├ş zv├Ż┼íen├ę hlieny z┬ád├Żchac├şch ciest vyka┼í─ża┼ą, aby sa uvo─żnilo a┬ásfunk─Źnilo d├Żchanie. Sprev├ídza ho ─Źasto pln├Ż nos a┬áv├Żtok z┬ánosa, alebo aj d├Żchavi─Źnos┼ą.┬á┬áU─żah─Źenie dýchania je dôle┼żitou sú─Źas┼ąou lie─Źby zápalov a┬áinfekcií. Jedn├Żm z┬ánajlep┼í├şch podporn├Żch prostriedkov na u─żah─Źenie d├Żchania je miner├ílna voda Vincentka.

Popredný slovensk├Ż v├Żrobca drevohliníkov├Żch a dreven├Żch okien - spolo─Źnos┼ą MAKROWIN, s.r.o., Detva pre ochranu svojich zamestnancov a┬áich rod├şn ┼íije ochranné rú┼íka z┬áantibakteriálnych filtra─Źn├Żch vriec, ktor├ę be┼żne pou┼ż├şvaj├║ pri v├Żrobe vo firme. Poskytuj├║ ove─ża lep┼íiu ochranu ako be┼żn├ę bavlnen├ę r├║┼íka┬á┬áa preto o┬ánich prejavili záujem aj zdravotníci. Makrowin daroval tieto rú┼íka aj pre OAIM (oddelenie anestézie a intenz├şvnej medic├şny) Zvolenskej nemocnice. Z├írove┼ł za─Źali vo firme vyr├íba┼ą aj ochrann├ę ┼ít├şty pre lek├írov na firemnej 3D tla─Źiarni, prv├ę dva u┼ż vysk├║┼íal chirurg z┬áDetvy.

Spolo─Źnos┼ą BARDEJOVSKÉ KÚPELE a.s.┬á┬áPRIJÍMA nových klientov zdravotn├Żch pois┼ąovní na základe schv├íleného n├ívrhu na kúpe─żn├║ lie─Źbu┬áod┬á20.4.2020.┬áNa─Ćalej v┼íak platí rozhodnutie, ┼że┬áneprijímame samoplatcov na pobyt s nástupom do 30.04.2020 vr├ítane, ktorým na základe opatrenia vl├ídy SR (OLP/2576/2020) spolo─Źnos┼ą nemô┼że poskytnú┼ą svoje slu┼żby.┬áToto rozhodnutie sa týka aj┬áve─żkono─Źných pobytov.┬áSituácia sa v┼íak mení┬á┬áa nové opatrenia sa budú prijíma┼ą pod─ża potreby. Informovala o┬átom ekonomicko-obchodná riadite─żka Bardejovských k├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

O┬ázariadeniach na vyu┼żívanie obnovite─żných zdrojov energie (OZE) je stále m├ílo inform├íci├ş, predov┼íetk├Żm┬á┬ámedzi laickou verejnos┼ąou. Pritom napríklad pri vyu┼ż├şvan├ş slne─Źných kolektorov na ohrev teplej vody ide o┬ánaj─Źastej┼íie vyu┼ż├şvan├Ż a┬ájeden z najefekt├şvnej┼í├şch OZE. Poradenská ─Źinnos┼ą je sú─Źas┼ąou slu┼żieb┬á┬ápre zákazníkov, ktoré verejnosti zdarma poskytuje najvä─Ź┼í├ş slovenský v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov THERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o. Na naj─Źastej┼íie ot├ízky o┬áslne─Źn├Żch kolektoroch odpoved├í Alfr├ęd Gottas, riadite─ż THERMO|SOLARU.

Nepriaznivý v├Żvoj v chemickom a farmaceutickom priemysle na Slovensku pokra─Źoval po tre┼ąom aj v┬á┼ítvrtom ┼ítvr┼ąroku 2019. Tr┼żby podnikov klesali medziro─Źne i┬áv┬áporovnaní s┬ápredchádzajúcimi┬á┬á┼ítvr┼ąrokmi. Chemický a farmaceutick├Ż priemysel v┬áSR tak za minul├Ż rok zaznamenal tr┼żby ni┼ż┼íie o 4,12% ako rok predt├Żm. Spolu celkové tr┼żby poklesli z┬á10,347 mld. EUR v┬ároku 2018 na 9,921 mld. EUR v┬ároku 2019. Pokles je v├Żsledkom spomalenia ekonomiky EU ako celku a hlavne nemeckej ekonomiky, ale aj súbehu ─Ćal┼íích extern├Żch faktorov a zhor┼íovania podnikate─żsk├ęho prostredia na Slovensku prij├şman├şm nesyst├ęmov├Żch populistick├Żch rozhodnut├ş. Informoval o┬átom Ing. Roman Karlub├şk, MBA, prezident Zväzu chemick├ęho a farmaceutick├ęho priemyslu (ZCHFP) SR.

Symbolmi jari sú rozkvitnuté bahniatka a┬ákvietky. Na rozdiel od rosni─Źiek a┬ámoderátoriek rôznych programov, ktor├ę sa rozplývaj├║ nad ich kr├ísou, pe─żoví alergici vedia svoje. Zas ich ─Źak├í obdobie smrkania, slzenia,┬áp├ílenia a┬áopuchov o─Ź├ş, chronick├Żch z├ípalov dut├şn a ┼íkriabania v┬áhrdle. Such├ę a┬ávetern├ę po─Źasie rozn├í┼ía alerg├ęny ┼íiroko - ─Ćaleko a┬áznemo┼ż┼łuje aj ┼íportovanie vonku. Chv├ş─żky oddychu od n├íporu alerg├ęnov prich├ídzaj├║ a┼ż ve─Źer a┬áhlavne po da┼żdi. Jedn├Żm z m├íla pomocn├şkov je v┬átak├Ż ─Źas miner├ílna voda Vincentka. Sprej vo vrecku s Vincentkou je nevyhnutn├Żm sprievodcom pri ka┼żdom dlh┼íom opusten├ş domova. Sta─Ź├ş po jednom - dvoch strieknutiach do ka┼żdej nosnej dierky, vyf├║ka┼ą si nos a┬ád├Żchanie je opä┼ą vo─żn├ę.


Prestí┼żne environmentálne ocenenie Zelený Merkúr 2020 z├şskal najvä─Ź┼í├ş slovensk├Ż v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov THERMO|SOLAR┼Żiar, a.s. Spolo─Źnos┼ą sa stala v├ş┼ąazom s├║┼ąa┼że zameranej na environment├ílne spr├ívanie sa firiem podnikaj├║cich v Banskobystrickom samospr├ívnom kraji (BBSK). Zelen├Ż Merk├║r je spolo─Źn├Żm projektom Slovenskej agent├║ry ┼żivotného prostredia (SA┼ŻP) a┬áSlovenskej obchodnej a priemyselnej komory┬á(SOPK) Banská Bystrica, ktorý podporil aj┬áBanskobystrický samosprávny kraj.

Za rok 2019 dosiahla akciová spolo─Źnos┼ą Bardejovské kúpele tr┼żby vo vý┼íke 15, 804 mil. EUR, ─Źo predstavovalo n├írast o┬á14,62% oproti roku 2018, kedy zaznamenala tr┼żby 13,788 mil. EUR. Prejavilo sa to aj vo zv├Ż┼íenej ziskovosti, ke─Ć zisk pred zdanením dosiahol vlani 1,785 tis EUR, oproti 1,28 mil. EUR za rok 2018 (+39,45%). S├║ to najlep┼íie v├Żsledky v┬ácelej histórii Bardejovsk├Żch k├║pe─żov. Informovala o┬átom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch k├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

4069 Ŕlßnkov (272 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 2 | 3 | 4 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.08 sek˙nd