Domáce správy


Zahrani─Źn├ę spr├ívy


Kult├║ra


V┬ázime majú priaznivci vojenskej histórie na severovýchode Slovenska obmedzené mo┼żnosti oboznamovania sa s┬átouto zaujímavou kapitolou oslobodzovania Slovenska. Hlavná sez├│na trv├í od 1. m├íja do 15. okt├│bra, potom Vojensk├ę historick├ę m├║zeum, M├║zejn├ę oddelenie Svidn├şk, niektor├ę atrakcie obmedz├ş. Uzatvoren├í je vyhliadkov├í ve┼ża na Dukle aj samotn├Ż Pamätn├şk ─îeskoslovenskej arm├ídy na Dukle, ktor├Ż je pr├şrodn├Żm are├ílom, n├írodnou kult├║rnou pamiatkou a patr├ş k najnav┼ítevovanej┼í├şm miestam regi├│nu.

V┬ád┼łoch 22.-23.10.2018 sa na pôde Zväzu chemického a┬áfarmaceutick├ęho priemyslu SR (ZCHFP SR) uskuto─Źnilo úvodn├ę stretnutie projektových partnerov k┬ánov├ęmu nadnárodn├ęmu vzdel├ívaciemu projektu - CHemTube. ┬áProjekt ChemTube, ktorý za─Źal 1. septembra 2018 a┬ápotrvá 30 mesiacov do konca febru├íra 2021,┬áje realizovaný v┬árámci európskeho programu ERASMUS+. Povedie┬áho nórsky partner┬áNTI-MMM AS, s┬áktorým bude┬áspolupracova┼ą ─Ćal┼íích devä┼ą projektov├Żch partnerov z Nemecka, Talianska, Nórska, Francúzska, ─îeskej republiky, Rak├║ska a┬áSlovenskej republiky, ktor├║ bude reprezentova┼ą ZCHFP SR. Informovala o┬átom generálna sekret├írka ZCHFP SR Silvia Surov├í.

Udr┼żanie správnej teploty v ┼íkol├ích a pred┼íkolských zariadeniach je ve─żmi dôle┼żité pre zdravie a koncentr├íciu ┼żiakov a ┼ítudentov. Ak chceme ─Źeli┼ą tejto v├Żzve, efektívny vykurovac├ş syst├ęm nesta─Ź├ş. K─żú─Źom k ├║spechu je efekt├şvna regul├ícia tepla v jednotliv├Żch miestnostiach v z├ívislosti od re├ílnych potrieb, kde tepeln├Ż komfort zabezpe─Źuje modern├Ż syst├ęm regul├ície radi├ítorov├ęho vykurovania firmy TECH CONTROLLERS. Zaru─Ź├ş, ┼że r├íno pr├şdu ┼żiaci do pr├íve pr├şjemne vyhriatej miestnosti a po ich odchode sa nebud├║ vykurova┼ą pr├ízdne miestnosti. U┼íetren├ę tis├şce eur ro─Źne za k├║renie sa tak m├┤┼żu pou┼żi┼ą na in├ę potreby ┼ík├┤l.

THERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o. odovzdal do u┼żívania solárny systém na ohrev teplej vody v bytovom dome v┬áBanskej Bystrici, v┬ámestskej ─Źasti S├ísov├í na Javorn├şckej ulici. Sol├írny syst├ęm tvor├ş 30 slne─Źných kolektorov TS 500 rozdelen├Żch do 3 pol├ş po 10 kusov a dva z├ísobn├şky na teplú vodu, ka┼żd├Ż s objemom 2000 litrov a┬ápr├şslu┼íenstvo. Syst├ęm ohrieva vodu pre 98 bytov├Żch jednotiek, v ktor├Żch b├Żva okolo 250 osôb. Ide o┬á─Ćal┼íiu z radu in┼ítal├íci├ş ktor├í je d├┤kazom, ┼że vyu┼żitie slne─Źnej energie je mo┼żn├ę aj bez ┼ít├ítnych dot├íci├ş. Informoval o┬átom Alfr├ęd Gottas, riadite─ż THERMO|SOLARU.


Pokia─ż chcete strávi┼ą z├íver roka netradi─Źne a┬áokrem z├íbavy si dopria┼ą aj wellnes a kulin├írske ┼ípeciality, tak si zvo─żte pobyt na ozajstnom z├ímku. V┬ásídle piatich uhorských kr├í─żov vo V├şg─ża┼íi je dnes ┼ítvorhviezdi─Źkov├Ż Z├ímock├Ż hotel The Grand V├şg─ża┼í, ktor├Ż poskytuje nad┼ítandardné slu┼żby. Na Z├ímku V├şg─ża┼í sa budete c├şti┼ą ako na ozajstnom z├ímku, so v┼íetk├Żm pohodl├şm a┬ástarostlivos┼ąou ak├í k┬átomu patr├ş. Informuje o┬átom riadite─ż hotela Tom├í┼í Sokologorsk├Ż.

Plynulé prepojenie Bardejovských Kúpe─żov s┬ámestom Bardejov prinesie nov├Ż turistick├Ż singletrack HERKULES pre cyklistov i pe┼íích, ktor├Ż dokon─Źuje v┬át├Żchto d┼łoch Oblastná organiz├ícia cestovn├ęho ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov. So samotnou realiz├íciou sa za─Źalo 1.októbra 2018. Singletrack s┬ád─║┼żkou cca 1,3 km za─Ź├şna pri benz├şnovej pumpe Slovnaft na konci Bardejova a┬ákon─Ź├ş na za─Źiatku k├║pe─żov, kde sa nap├íja na asfaltov├Ż chodn├şk. M├í charakter turistick├ęho singletracku, resp. tzv. doubletracku, ┼í├şrku do 2,2 metrov a prie─Źny sklon trasy je 5% kvôli odvodneniu. Informuje o┬átom riadite─ż OOCR ┼áARI┼á -┬á Bardejov Radom├şr Jan─Źo┼íek.

Vynovený barokovo - klasicistick├Ż Ka┼ítie─ż ─îi─Źmany, kde je dnes penzión s┬á re┼ítauráciou, je architektonickou perlou Rajeckej doliny. Hrdé sídlo zemep├ínov uhorskej ┼í─żachty je obklopen├ę kr├ísnymi ma─żovan├Żmi dreven├Żmi dom─Źekmi s┬ábielymi vzormi. Pr├íve pre tieto ma─żovan├ę drevenice sú r├ízovit├ę ─îi─Źmany zn├íme po celom svete. Celkovo je v┬ádedine┬á110 chr├ínen├Żch objektov, z┬áktor├Żch je 36 vyhl├ísen├Żch za kult├║rnu pamiatku. Aj ke─Ć samotn├Ż ka┼ítie─ż nie je kult├║rnou pamiatkou, jeho obnova sa niesla v duchu zachovania jeho historickej podoby.

Na pulty kníhkupectiev sa dostáva slovensk├í kni┼żn├í novinka┬á#Budinka.┬áZa nenápadným n├ízvom, ktor├Ż bol autorov├Żm z├ímerom, sa ukr├Żva pomenovanie zabudnutej obce pod lesom. Zrejme o nej ─Źitatelia nikdy nepo─Źuli. Rovnako tak nezn├ímym pojmom je aj v┬áknihe, a┼ż do chvíle, ne┼ż sa z┬ánej stane takzvan├Ż hashtag na soci├ílnych sie┼ąach. Heslo s┬ámrie┼żkou na za─Źiatku, ktoré poprep├íja v┼íetok jeho v├Żskyt pod jeden odkaz. Miestami pr├şli┼í temn├Ż a┼ż absurdn├Ż pr├şbeh pritom vôbec nemus├ş by┼ą fikciou. Ke─Ć┼że sa autor in┼ípiroval skuto─Źn├Żmi ─żu─Ćmi, ich poruchami, ako aj prostred├şm na soci├ílnych sie┼ąach, posp├íja┼ą r├┤zne prvky do jedn├ęho kni┼żn├ęho pr├şbehu u┼ż nebolo ┼ąa┼żk├ę.

Najvä─Ź┼íí slovenský v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov THERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o., sa tento rok zú─Źastnil na obnove Strednej priemyselnej ┼íkoly stavebnej Emila Bellu┼ía v Tren─Ź├şne. Spolo─Źnos┼ą dodala spolu 98 kusov slne─Źn├Żch kolektorov TS 300, ktoré s├║ namontovan├ę na streche baz├ęnovej haly a┬ásl├║┼żia na ohrev baz├ęnu a┬ápr├şpravu teplej vody pre ┼íkolu. Po vykonanej rekon┼ítrukcii z├şskala táto ┼íkola Energetick├Ż certifik├ít a bola zaraden├í do energetickej triedy A0 ako jedna z┬áprv├Żch, ak nie ├║plne prv├í, na Slovensku. Pod─ża tohto certifik├ítu podiel energie z┬áobnovite─żn├Żch zdrojov predstavuje 17,4%. Informoval o┬átom Alfr├ęd Gottas, riadite─ż THERMO|SOLARU.

Ak sa u┼ż bá┼ą, tak nech to stojí zato. Kde inde ako na ozajstnom z├ímku si mô┼że stra┼íenia chtivý n├ív┼ítevn├şk poriadne u┼żi┼ą sviatok Halloween? Pridajte sa aj vy! S┬ácelou rodinou si vychutn├íte pred─║┼żen├Ż v├şkend, ┬áod ┼ítvrtka 1. do nedele 4. novembra 2018, ako spolutvorcovia halloweenskeho pr├şbehu na Z├ímku V├şg─ża┼í. Te┼í├ş sa na v├ís gróf Drakula i┬áprofesion├ílni lovci duchov, nebude ch├Żba┼ą ani halloweenska party v┬ámask├ích.

 


Desiatky percent z rozpo─Źtu za kúrenie mo┼żno u┼íetri┼ą pri vyu┼żití reguláci├ş firmy TECH CONTROLLERS a to v zateplených i nezateplen├Żch budov├ích. Vysoko ├║─Źinné regul├ície vykurovac├şch syst├ęmov umo┼ż┼łuj├║ vykurova┼ą ka┼żd├║ miestnos┼ą na rôzne teploty po─Źas d┼ła a noci, i v jednotliv├Żch d┼łoch v t├Ż┼żdni.┬áCelý systém je ovládan├Ż online a to aj pomocou smartfónu. Izbov├ę sníma─Źe a elektrick├ę hlavice komunikujú s hlavnou riadiacou jednotkou bezdrôtovo. Preto in┼ítal├ícia je flexibiln├í a ve─żmi jednoduch├í. Na z├íklade aktu├ílnej teploty na sn├şma─Źoch, elektrick├ę hlavice reguluj├║ ve─żmi presne prietok vykurovacej vody v radi├ítoroch a t├Żm je mo┼żn├ę naprogramova┼ą r├┤zne teploty pre ka┼żd├║ miestnos┼ą v r├┤znych ─Źastiach d┼ła.┬á

 


V┬ád┼łoch 26. a┼ż 28.septembra sa tradi─Źne konal v hoteli SOREA MÁJ v nádhernom prostredí J├ínskej doliny konferencia CHÉMIA 2018. Tohtoro─Źný 13.ro─Źn├şk poskytol priestor na v├Żmenu skúsenost├ş s implement├íciou chemickej legislat├şvy do praxe, s├║visiacej s prebiehaj├║cimi zmenami v chemickej legislat├şve v┬áEÚ. Z├írove┼ł sa venoval inform├íci├ím z oblasti environment├ílnej legislat├şvy, bezpe─Źnosti na pracovisku a preprave chemick├Żch l├ítok. Informuje o┬átom Ing. Silvia Surov├í, gener├ílna sekret├írka ZCHFP SR.

THERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o., je nielen najvä─Ź┼íím slovenským v├Żrobcom slne─Źn├Żch kolektorov, ale poskytuje aj komplexné slu┼żby a┬áprodukty súvisiace s┬áOZE (Obnovite─żn├Żmi zdrojmi energie). V┬áposledn├Żch rokoch firma roz┼íiruje aj svoje portfólio v sortimente ─Źistiacej ch├ęmie a filtrov, vhodn├Żch najm├Ą do vykurovac├şch s├║stav v objektoch. Zákazn├şkom sta─Ź├ş obr├íti┼ą sa na firmu a┬ádostan├║ v nej komplexn├ę poradenstvo a┬áslu┼żby t├Żkaj├║ce sa vyu┼ż├şvania slne─Źn├Żch kolektorov, fotovoltick├Żch (FV) panelov na v├Żrobu elektrickej energie, tepeln├Żch ─Źerpadiel a┬ákombin├ície rôznych syst├ęmov, ich ├║dr┼żby a ─Źistenia. Spolo─Źnos┼ą je aj ofici├ílnym ┼íkoliacim partnerom Svetovej banky pre problematiku vyu┼ż├şvania sol├írneho tepla.

S┬áprispením┬áOblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) "┼áARI┼á" - Bardejov bola v týchto d┼łoch v┬áBardejovsk├Żch Kúpe─żoch┬ádokon─Źená obnova turistického okruhu Ostr├í Hôrka. Tento turistický chodník m├í spolu 3 okruhy, najvä─Ź┼í├ş meria 3,5 km, stredn├Ż 1,5 km a┬ánajmen┼í├ş 1 km. Slú┼żi┼ą bude be┼żkárom, horským cyklistom a turistom a┬áje vhodn├Ż aj na prech├ídzky rodín s de┼ąmi.┬áInformuje o┬átom riadite─ż OOCR "┼áARI┼á"- Bardejov Radomír Jan─Źo┼íek.

Jese┼ł je jedným z┬ánajpríjemnej┼í├şch obdob├ş na turistiku, pobyt na horách, ─Źi v kúpe─żoch. Dni u┼ż nie s├║ pekelne hor├║ce, ale e┼íte umo┼ż┼łuj├║ sedie┼ą vonku a┬ávychutn├íva┼ą si kr├ísy pr├şrody. Nech u┼ż m├íte z├íklad┼łu kdeko─żvek, mô┼żete sa vybra┼ą na hr├şby do jesennej pr├şrody. Najlep┼íie hr├şbové rev├şry s├║ v ─Źistom prostred├ş ─Ćaleko od priemyseln├Żch centier vo Vysok├Żch a N├şzkych Tatr├ích, ale aj v┬áokol├ş ─îi─Źmian, Bardejova, V├şg─ża┼ía...Vyberte si z┬ánekone─Źnej ponuky ubytovac├şch zariaden├ş tie, ktor├ę s├║ nie─Ź├şm v├Żnimo─Źn├ę.

3897 Ŕlßnkov (260 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.05 sek˙nd