Finančná kapacita a akvizičný apetít podnikov klesá

Publikovan: 28.01, 2009    Tma: KPMG

Bratislava (28. januára 2009) - Globálna aktivita v oblasti fúzií a akvizícií môže dosiahnuť svoje dno v 2.-3. štvrťroku, a môže sa začať postupne zotavovať koncom roka 2009. Pri nedostatku kupujúcich a nízkej likvidite trhové ocenenia spoločností významne klesajú vo všetkých regiónoch a odvetviach. Prepad v trhových cenách firiem láka sebavedomých kupujúcich s dostatkom likvidity. 

Analýza KPMG signalizuje, že  globálna transakčná aktivita môže dosiahnuť svoje dno v druhom a treťom štvrťroku 2009, kedy pravdepodobne nízke ocenenia na trhu začnú byť atraktívne pre kupujúcich s dostatkom likvidity. Global M&A Predictor, prieskum oddelenia Corporate Finance globálnej poradenskej spoločnosti KPMG predpovedá, že v roku 2009 bude v celosvetovom meradle pokračovať pokles aktivity vo fúziách a akvizíciách (M&A), avšak koncom roka by sa aktivita postupne mohla začať zvyšovať vďaka zlepšujúcej sa likvidite a atraktívnym príležitostiam v niektorých sektoroch.

Aktuálny Predictor – prognostický prieskum, ktorý na báze 1.000 vybraných svetových spoločností sleduje a analyzuje očakávaný vývoj ukazovateľov ‚Čistý dlh k EBITDA‘ a ‚Trhové ocenenie akcií spoločností v pomere k očakávanému zisku na akciu‘ (Price Earning Ratio) potvrdzuje negatívny výhľad pre firemné transakcie. Na jednej strane sa negatívny postoj trhu odzrkadľuje v znižovaní ocenenia spoločností na trhu, ktorý sa v období medzi májom a novembrom 2008 znížil o približne 22 percent. V máji 2008 dosahoval priemerný násobok trhovej hodnoty v porovnaní s očakávaným čistým ziskom spoločností hodnotu 15,3, no koncom novembra 2008 sa spoločnosti v priemere obchodovali pri cene len 11,9-násobku projektovaného ročného čistého zisku.

Na strane druhej znižujúca ziskovosť spoločností spôsobuje, že aj samotná finančná kapacita spoločností na trhu vyjadrená pomerom aktuálneho Čistého dlhu k EBITDA sa mení v neprospech akvizičného sentimentu. Ešte v máji 2008 dosahoval pomer dlhu k očakávanej EBITDA 0,93, no v novembri 2008 pomer dlhu spoločností k ich ziskovosti vzrástol na 1,06, čo je 13,5-percentné zníženie dlhovej kapacity sledovaných spoločností a teda aj kapacity pre financovanie firemných transakcií. Stanislav Šumský, riaditeľ v KPMG Slovensko zodpovedný za firemné transakcie a poradenstvo v oblasti fúzií a akvizícií, hovorí: „Zistenia z najnovšieho Predictora potvrdzujú náš názor, že rok 2009 bude pre firemné transakcie komplikovaný. Očakávame, že objemy aj počty transakcií budú naďalej pokračovať v poklese. Transakčná aktivita bude naďalej klesať kvôli drahšiemu a menej dostupnému dlhovému financovaniu transakcií, ale aj kvôli pretrvávajúcej negatívnej nálade na trhoch.“

Na základe výsledkov prieskumu a skúseností z historického cyklického vývoja trhov KPMG predpokladá, že trend sa môže obrátiť v druhej polovici tohto roka. Najmä začiatok aktivity investorov, ktorí sú pripravení realizovať transakcie pri žiadnom alebo minimálnom použití dlhu, budú jasným signálom zlepšenia situácie na trhu. „Veríme, že v priebehu najbližších 12 mesiacov môžeme byť svedkami prvých signálov pomalého zotavovania sa trhu akvizícií. Či však pôjde o obrat v trende alebo len krátkodobú korekciu je dnes ťažké predpokladať. Indikátorom, prvého oživenia trhu bude, keď prídu na trh kvalitné spoločnosti a projekty a budú predané za primerané, nie výpredajové ceny,“ doplnil Stanislav Šumský. Táto analýza KPMG ukazuje, že v druhom až treťom kvartáli 2009 možno očakávať situáciu, kedy už investori s dostatočnými vlastnými zdrojmi budú ťažko odolávať veľmi nízkym cenám na trhu.

Prognóza aktivity podľa regiónov. Po prvý krát Predictor indikuje klesajúci trend trhových hodnôt významných spoločností vo všetkých regiónoch sveta. Najväčší prepad zaznamenala Afrika a Stredný východ (pokles trhových cien o 31,6%). Južná Amerika zaznamenala druhý najväčší pád (28,7%) nasledovaná Severnou Amerikou (24,6%). Pokles trhového ocenenia sledovaných korporácií v Európe dosiahol 21% a v Ázii (19,9%). 

Hoci sa transakčná kapacita znížila so zmenou globálnej prognózy ukazovateľa ‚čistý dlh k EBITDA‘ z 0,93-krát na 1,06-krát, niektoré regióny zaznamenali zlepšenia v súvahách. Južná Amerika, ako aj Afrika a Stredný Východ vykázali zlepšenie o 3,2% a 35,7%, pričom Afrika a Stredný východ dosiahli pomer 0,33-krát, najnižší vôbec. Európa si udržiava pozíciu s najvyšším regionálnym pomerom dlhu voči EBITDA na úrovni 1,15, z pôvodných 0,97, zvýšenie relatívneho pomeru dlhu voči EBITDA o 19,0 %.

CEE a Slovenská republika. Región Strednej a východnej Európy (CEE) a Slovenská republika zažijú podobný dramatický pád v transakčnej aktivite. Stanislav Šumský hovorí: „V ostatných troch mesiacoch sme zaznamenali niekoľko takmer dokončených transakcií, ktoré sa v poslednom momente nezrealizovali. Bolo to kvôli kombinácii faktorov. Je citeľne náročnejšie získať akvizičné financovanie z banky, veľkí zahraniční investori prehodnocujú svoje investičné rozhodnutia kvôli problémom na domovských trhoch a v neposlednom rade potenciálni kupujúci čakajú, že ceny sa budú ďalej znižovať a čakajú na lepšiu príležitosť.“

Získať bankové financovanie pre akvizičnú aktivitu bolo v ostatných šiestich mesiacoch extrémne ťažké a očakáva sa, že tento stav bude pokračovať. Ak sú banky ochotné poskytnúť financovanie na tomto trhu, potom len s významne vyššími maržami a s extrémne nízkym podielom bankového financovania. „Môže to vyzerať ako paradox, no tento nedostatok dostupnosti úverov pravdepodobne povedie k novej transakčnej aktivite. Spoločnosti, ktoré sú v súčasnosti financované krátkodobo a potrebujú prefinancovanie, alebo spoločnosti, ktoré porušia podmienky financovania v dôsledku recesie, môžu byť nútené predať aktíva. To poskytne príležitosť pre investorov s vlastnými prostriedkami,“ uzatvoril Stanislav Šumský.


Zdroj: KPMG

Zdieľajte správu vo Vašej obľúbenej sociálnej sieti: Bookmark and Share Subscribe


Chcete uverejni tto sprvu na Vaej strnke ? Pouite nasledovn kd.

Autor: admin
 

Hodnotenie lnku

Priemern hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

Monosti

Svisiaca tma

KPMG

Vytvoil Webdesign Dra-go.cz

as potrebn k spracovaniu strnky 0.13 seknd