Všeliek Vincentka je 100 percentným prírodným produktom

Publikovan: 19.07, 2019    Tma: 

Vincentka je prírodná liečivá minerálna voda vyvierajúca v Kúpeľoch Luhačovice, s vysokým obsahom fluoridov a kyseliny boritej. Trvalý dopyt po Vincentke potvrdzuje, že k nej majú českí a slovenskí zákazníci veľkú dôveru. Vincentka má aj prívlastok 100 percentný prírodný produkt. minerálka Vincentka je zvyškovou morskou vodou z obdobia treťohôr, ktorá je stará desiatky miliónov rokov a uložená vo veľkých hĺbkach. Pri svojej púti z hlbín sa zrieďuje presakujúcou podzemnou vodu a prestupom cez horniny obohacuje o vzácne prvky a oxid uhličitý, aké morská voda nemá.

Vincentka sa už celé stáročia nemení 

Prečo si na tom vedenie firmy, ktorá má práva na jej plnenie do fliaš, tak zakladá? Vysvetľuje riaditeľ Vincentky, a.s., Ján Šumšal: "Sme hrdí nato, že Vincentka sa už celé stáročia nemení a že je to stále ten istý produkt, ktorý už za Márie Terézie vozili tunajší "vodáci" do Viedne. Zo začiatku v drevených sudoch a neskôr v keramických nádobách a nakoniec posledných 200 rokov v sklenených fľašiach. Stáročia trvajúca história exportu i domácej spotreby dokazuje, že Vincentka je dokonalý produkt, ktorý nepotrebuje žiadne vylepšenia o pridané látky. Naopak, my robíme všetko preto, aby sa do tejto prírodnej esencie treťohorného mora a hornín žiadne prímesi nedostali. Aj preto je celý proces plnenia minerálky do fliaš bez prístupu ľudskej ruky. Technologický cyklus začína čerpaním minerálky z vrtu. Pre stáčanie Vincentky do fliaš bol v 90. rokoch vybudovaný nový vrt BJ 305s výdatnosťou 30 l/min. Môže ho využívať iba Vincentka, a.s. Situovaný je v priestore dnešného Kúpeľného námestia v Luhačoviciach. Celé vnútorné kúpeľné územie je chránené pred akýmkoľvek priamym znečistením. Popri tom sú tu ešte vonkajšie ochranné pásma. Vrty nepotrebujeme ani v zime vyhrievať. Podzemné šachty, trasy a uloženie prívodných potrubí zabezpečujú bezrizikovú prevádzku," vysvetľuje J.Šumšal.

Ekoprodukt treťohorného mora, 100% prírodná liečivá voda

"Nakoniec je z toho výsledný prírodný liečivý koktail, plný vzácnych prvkov, aký nemá obdobu. Vincentka je tri a pol krát menej slaná ako súčasná morská voda a preto je aj chutná na pitie, čo sa o morskej vode povedať nedá. Už samotná morská treťohorná voda je  za milióny rokov ležania v uzatvorenom podzemí dokonale čistá. Veď treťohorné more ešte nebolo znečistené človekom a jeho činnosťou. Čiže žiadna chémia, žiadne čističky, žiadne rozkladajúce sa plasty. Ak existoval nejaký zdroj prímesí, tak len na prírodnej báze - napr. popol zo sopiek. Preto môžeme smelo dať  Vincentke prívlastky ako EKO, BIO, 100% prírodný produkt a pod. Tieto prírodné danosti chránime aj počas plniaceho procesu. Medzi Vincentkou vo fľaši a voľne prístupnou na kolonáde v hale Vincentka je len malý rozdiel v chuti, spôsobený jedinou technologickou úpravou. Tou je odstránenie železa, ktoré by vo fľaši vytváralo pri styku s voľným kyslíkom plávajúci sediment. Všetky ostatné minerálne soli sú zachované," ubezpečuje J.Šumšal.

Vincentka chutí stále

O zložení Vincentky sa vedú historické záznamy a preto sa dá porovnať, že sa za stáročia v podstate nezmenila. Jej zloženie - obsah jednotlivých minerálnych solí a oxidu uhličitého, sa však v priebehu roka trochu mení v závislosti od zrážkových období a teplôt a s nimi súvisiacich výkyvov hladín podzemných vôd. V suchších obdobiach roka, napríklad po horúcom lete, je Vincentka trochu slanšia a na jar po zime s prebytkom snehu je trošku menej slaná. Tieto sezónne výkyvy sú úplne prirodzené, majú ich všetky luhačovické pramene, ale aj pramene iných minerálok. V prípade Vincentky však nepresahujú povolenú odchýlku. Doteraz nedošlo k prekročeniu desaťpercentný stanovenej tolerancie určenej komplexnou chemickou analýzou daného vrtu. Súčasťou licenčných podmienok na čerpanie Vincentky sú pravidelné povinné meranie radu parametrov (teploty, kolísania hladín, tlaku, Ph, obsahu CO2, alkality atď.). Preto je kvalita liečivej vody zabezpečená.

"Niektorí fajnšmekri však vedia chuťovo rozoznať aj túto drobnú odchýlku  a dožadujú sa slanšieho produktu. Určite nikto Vincentku nefalšuje a celý proces plnenia je vysoko automatizovaný," konštatuje J.Šumšal a dodáva: "Vodu pravidelne testujeme. Základné mikrobiologické testy sa robia niekoľkokrát do mesiaca. Raz mesačne sa testuje množstvo jodidov, raz do roka sa robí takzvaná malá chemická analýza vody a raz za 5 rokov veľký kompletný chemický rozbor. Máme k dispozícii podobné rozbory staré viac ako 100 rokov. Už vtedy boli analýzy pomerne slušne vypracované. Zistili sme, že množstvá minerálov aj ich pomery vo vode sú skoro bez zmeny."

Vincentka nás prežije

Častou otázkou na exkurziách je, či sa nevyčerpá podzemná zásoba Vincentky. J.Šumšal poukazuje na to, že sa to zisťuje raz za 5 až 7 rokov čerpacími skúškami. "Pri týchto skúškach sa zo všetkých prevádzkovaných vrtov nepretržite týždeň čerpá minerálna voda. Po skončení čerpania sa vyhodnocujú poklesy hladín vo vrtoch a doba opätovného vystúpenia hladín na pôvodnú úroveň. Výsledky sa potom porovnávajú s nameranými hodnotami z minulých čerpacích skúšok. Doterajšie výsledky nevykazujú výraznejšie rozdiely. Z toho je možné usudzovať, že podzemné zdroje luhačovickej minerálnej vody ešte dlho vydržia," ubezpečuje.

Na druhej strane pripúšťa, že prípadne zemetrasenie by mohlo situáciu zmeniť. Hlavne vtedy ak by došlo k pohybu geologických vrstiev a tým aj narušeniu vytvorených ciest, ktorými voda vzlína na povrch. Pred rokmi bolo silné zemetrasenie v Turecku a meracie zariadenia v Luhačoviciach vtedy zaznamenalo vo vrte nezvyklé rozkolísanie hladiny," uzatvára J.Šumšál.

Pomáha po celý rok

Liečivá minerálna voda Vincentka sa osvedčila ako výborný prostriedok hlavne v zimných mesiacoch počas obdobia chrípkových epidémií a ochorení dýchacích ciest, kedy prináša úľavu v podobe zlepšeného dýchania a odstraňuje nepríjemné sprievodné prejavy ochorenia. Neoceniteľným pomocníkom sa však Vincentka stáva aj pre alergikov, ktorým prináša úľavu celoročne a najviac v období peľovej sezóny. Vincentka pomáha pacientom počas celého roka eliminovať nepríjemné sprievodné prejavy alergií, pomáha k obnove prirodzeného prostredia nosových slizníc a zlepšuje dýchanie. Vincentka sa pije, kloktá, inhaluje a kúpe sa v nej. Mala by sa podávať dvakrát denne nalačno, v dávke 2,5 - 3,5 dcl. Pitná kúra by mala trvať 15 - 20 dní. Pije sa studená alebo ohriata, najlepšie nalačno pred raňajkami a večerou.

Viac informácií je na www.vincentka.cz


Chcete uverejni tto sprvu na Vaej strnke ? Pouite nasledovn kd.

Autor: admin
 

Hodnotenie lnku

Priemern hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

Monosti

Vytvoil Webdesign Dra-go.cz

as potrebn k spracovaniu strnky 0.03 seknd