Raiffeisen vydal pravideľnú správu o situácii na kapitalovych trhoch

Publikovan: 11.05, 2010    Tma: Raiffeisen

Viedeň (11. mája 2010) - Americký akciový  trh sa v prvej polovici apríla najprv šplhal ďalej nahor, potom však nasadil predsa len spätný chod. Napriek naďalej pozitívnym údajom o vývoji konjunktúry a podnikateľských údajov mu priťažili starosti o reštriktívnejšiu peňažnú politiku v Číne a zostrujúce sa diskusie o financovaní Grécka a iných juhoeurópskych štátov. Predstihové ukazovatele ukazujú prinajmenšom počas najbližších 6 mesiacov výrazne silný vývoj ekonomiky. Očakávania zvyšovania úrokových sadzieb sa vzhľadom k stabilne nízkej jadrovej inflácii a problémom okolo financovania štátnych rozpočtov posunuli ďalej do úzadia.Vyplýva to z mesačného reportu spoločnosti Raiffeisen Capital Management.

Zníženie ratingu Grécka do špekulatívnej kategórie

V tejto súvislosti hrozí situácia v Európe tým, že sa hlavným aktérom (Grécko, EÚ, MMF) vymkne z rúk. V marci dohodnutých 45 mld. eur prísľubov úverov v prípade núdzovej situácie neviedlo k vytúženému uvoľneniu napätia na dlhopisových trhoch. Rizikové prirážky pre Grécko ďalej prudko stúpali a napokon dotlačili grécku vládu k tomu, aby požiadala o núdzovú pomoc oveľa rýchlejšie, ako sa pôvodne očakávalo a plánovalo. Nato sa ešte viac zrýchlil prepad kurzov gréckych dlhopisov. Predovšetkým pre mnohých prekvapujúce zníženie ratingu Grécka do špekulatívnej kategórie zo strany jednej z veľkých ratingových agentúr vzbudilo strach z možnej reštrukturalizácie dlhov napriek pomocným úverom.

Záchranný balík v objeme 110 mld. eur

V dôsledku toho EÚ a MMF medzičasom vytvorili oveľa väčší záchranný balík v objeme 110 mld. eur, ktorý má upokojiť trhy v najbližších rokoch a zároveň je spojený aj s ďalšími tvrdými záchrannými opatreniami zo strany Grécka. Na to, či však krajina politicky naozaj dokáže uskutočniť tieto poriadne ambiciózne úsporné opatrenia a či vôbec budú mať prínosy, ktoré si od nich aktéri sľubujú, si treba počkať a treba si nad tým klásť veľký otáznik. Okresanie rozpočtu napokon výrazne ovplyvní aj ekonomický rast a výška dlhov v porovnaní s HDP by sa tak mohla aj v prípade prísneho úsporného kurzu znížiť oveľa menej výrazne, ako hovoria želania.Váš prehliadač možno nepodporuje zobrazenie tohto obrázku.

Problémy Grécka sa stále výraznejšie hrozia preliať aj na ďalšie štáty eurozóny ako Španielsko, Portugalsko, Taliansko a Írsko. Rizikové prirážky predovšetkým pre Španielsko a Portugalsko v apríli významne stúpli. Trvajúce ťahanice a opatrenia, ktoré sa často pokladajú za iba polovičaté tak zo strany aténskej vlády, ako aj EÚ sú ešte dodatočným zhoršením situácie. Stabilita eurozóny sa tak stala vážnou témou pre kapitálové trhy – euro po krátkej stabilizácii pokračovalo vo svojej ceste nadol. To na jednej strane prináša úľavu pre európskych exportérov, na druhej strane je však EÚ o to horším zákazníkom americkej ekonomiky. Popri tom, že európske výrobky sa stávajú konkurenčne schopnejšie voči americkým, mohlo by sa z tohto dôvodu zhodnotenie čínskeho Renminbi voči doláru, ktoré USA opakovane požadujú, odsunúť na neskôr. Čína by tým ešte viac oslabila svoju konkurenčnú pozíciu voči Európe, pričom môže poukázať aj na to, že jej obchodná bilancia je v poslednom čase aj tak iba tesne v pozitívnom pásme.

Upevnenie a zosilnenie inflačných trendov

V protiklade k rozvinutým priemyselným krajinám hrozí na niektorých Emerging Markets upevnenie a zosilnenie inflačných trendov, predovšetkým v prípade potravín a cien energií. S výnimkou Ruska sa krajiny BRIC už nachádzajú vo fáze zvyšovania úrokových sadzieb. Predovšetkým v Číne a Brazílii to v poslednom čase výrazne zaťažilo akciové kurzy.

Národné hospodárstva stredo- a východoeurópskych krajín sú ešte stále pod tlakom, predovšetkým z dôvodu úzkeho ekonomického prepojenia na EÚ. Opäť stúpajúca priemyselná produkcia v prípade „starých“ členských štátov EÚ sa už pozitívne odráža vo vývoji východoeurópskych národných ekonomík a stará sa o nárast exportu. Dôležitá pre trvalé oživenie konjunktúry v krajinách SVE je však popritom aj domáca spotreba, ktorá je s výnimkou Poľska takmer všade v regióne ešte vo fáze poklesu. Východoeurópskym akciám sa v apríli s výnimkou Ruska v porovnaní s inými Emerging Markets darilo naozaj dobre. Celkovo možno v priebehu posledných mesiacov pozorovať, že sa úrovne cien na Emerging Markets vzájomne výrazne priblížili, hodnotiac podľa pomeru kurz/zisk. Veľmi veľké rozdiely, ktoré predtým existovali sa výrazne odbúrali. Vzhľadom k existujúcim dlhodobým vyhliadkam rastu ešte Emerging Markets napriek výrazným kurzovým nárastom počas uplynulých 18 mesiacov nemožno ohodnotiť ako predražené. Z krátkodobého hľadiska je však už v kurzoch započítaného dosť veľa pozitívneho vývoja.   
 

Pohľad na krajiny

Rusko

Naďalej nízka inflácia a trvalo slabá konjunktúra podnietili ruskú centrálnu banku na konci apríla k tomu, že znížila hlavné úrokové sadzby o ďalších 25 bázických bodov (0,25 %). Tento krok síce nebol prekvapujúci, pozitívne sa však odrazil na vývoji ruských štátnych dlhopisov, ktoré v apríli celkovo zaznamenali skôr slabšiu tendenciu. Rubeľ napriek poklesu cien ropy voči menovému košu EUR/USD neznehodnotil a v medzimesačnom porovnaní bol dokonca pevnejší. Rusko v apríli 2010 po prvý raz od roku 1998 opäť emitovalo eurodlhopisy. Tie najprv klesli z dôvodu zhoršenia všeobecnej nálady pokiaľ ide o rizikové investície do európskych dlhopisov v priebehu krízy Grécka. Rizikové prirážky ruských štátnych a podnikových dlhopisov voči štátnym dlhopisom krajín EHS v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom pomerne prudko narástli.

Najnovšie údaje o konjunktúre svedčia o ďalšej stabilizácii ruskej ekonomiky, samozrejme ešte stále na veľmi nízkej úrovni, zapríčinenej krízou. Index nákupných manažérov pre spracovateľský priemysel však zotrváva tesne nad hranicou 50 bodov, ktorá ešte signalizuje expanziu. Nezamestnanosť sa naposledy opäť mierne znížila, maloobchodné obraty ukazujú v porovnaní s predchádzajúcim rokom už iba malý prírastok, podobne ako disponibilné príjmy. Celkovo sú údaje o vývoji konjunktúry naďalej iba zdržanlivo pozitívne. Trhy však aj naďalej kladú zjavne do popredia zotavenie svetovej ekonomiky a s tým spojený rast dopytu po rope. Ten je pre Rusko v súčasnosti silnou podporou.

Ruský  akciový trh od polovice mesiaca výrazne oslabil a v apríli tak opäť stratil väčšinu kurzových ziskov z marca. Spoločnosť Vimpelcom, ktorá doteraz sídlila v Rusku plánuje preložiť svoje sídlo na Bermudy a po výmene akcií, ktoré sú teraz v obehu hodlá byť kótovaná už iba na burzách v USA. Navyše by mala prevziať ukrajinskú telekomunikačnú spoločnosť Kyivstar. Proti tomu sa však objavujú výhrady zo strany regulačných úradov Ukrajiny. 

Maďarsko

Miera inflácie v Maďarsku sa naposledy zvýšila neočakávane mierne. Na určitý čas teraz však ani z dôvodu extrémneho prepadu exportu nemožno rátať s trvalým inflačným tlakom zo strany dopytu. Z dôvodu nevyhnutnej konsolidácie rozpočtu patrí Maďarsko ku krajinám tohto regiónu, ktoré najviac utrpeli globálnou ekonomickou krízou. Dynamika konjunktúry je však medzičasom pozitívna s ďalším nárastom priemyselnej produkcie na medziročnej báze, ktorú podporuje väčší zahraničný dopyt a tým aj vyšší export. Index správania nákupných manažérov (PMI) naďalej naznačuje expanziu ekonomiky, v porovnaní s predchádzajúcom mesiacom sa však znížil.

Druhé  kolo parlamentných volieb v Maďarsku potvrdilo, čo už väčšina analytikov očakávala – stredo-liberálny Fidesz si s 68 % vybojoval rozhodujúcu väčšinu, s veľkým náskokom pred socialistami (15 %), ktorí vládli počas posledných 8 rokov. Kvalifikovaná dvojtretinová väčšina v parlamente dovolí novej vládnucej strane zmeniť dokonca vlastnými silami ústavu a vykonať podstatné štrukturálne reformy, ako napríklad zmenšenie parlamentu, zmeny v štruktúre obcí alebo v zdravotníctve. Jedným z prvých krokov má byť nové rokovanie o podmienkach prebiehajúceho úverového programu s MMF – najmä pokiaľ ide o výšku prijateľného schodku štátneho rozpočtu. Po zverejnení výsledkov volieb sa forint mierne zhodnotil. Kurzy dlhopisov sa o niečo poslinili, mali však podporu aj z toho dôvodu, že maďarská centrálna banka podľa všeobecného očakávania znížila úrokové sadzby o ďalších 25 bázických bodov na terajších 5,25 %. Cyklus znižovania úrokových sadzieb je tak ešte stále v platnosti. Výnosy maďarských štátnych dlhopisov v priebehu mesiaca klesli, z dôvodu krízy v Grécku však boli ku koncu mesiaca rovnako ako forint vystavené rastúcej volatilite. Z dlhodobého hľadiska sa maďarská úroveň výnosov zdá byť ešte stále atraktívna. Kurzy by mali ostať volatilné najmä preto, že pokiaľ ide o budúce reformy novej vlády, objavuje sa ešte veľa nejasností.

Maďarský akciový trh takmer nereagoval na výsledok parlamentných volieb, ktorý bol už do veľkej miery zahrnutý do cien na trhu. Náladu na trhu však narušilo, keď nový premiér okamžite zaútočil na šéfa maďarskej centrálnej banky.

Poľsko

Pri tragickom leteckom nešťastí v Rusku prišli 10. apríla 2010 o život úradujúci prezident krajiny Lech Kaczynski, šéf centrálnej banky Slawomir Skrzypek a ďalší špičkoví politici, ako aj generalita armády. Politická stabilita Poľska sa tým však nespochybnila. Tragická udalosť preto nemala ani žiadne dôležité dopady na poľskú menu, ši štátne dlhopisy.

Určitý (aspoň  krátkodobý) dopad na poľský zlotý prišiel od centrálnej banky, ktorá prekvapivo intervenovala proti zhodnocovaniu meny. Pevné ekonomické zotavenie a rastúci export boli podstatnými faktormi najnovšej sily zlotého. Centrálna banka je však znepokojená jeho negatívnym vplyvom na export a ohlásila svoju pripravenosť opätovne intervenovať. To by však nemalo privodiť zvrat v trende, skôr pritlmiť rýchlosť zhodnocovania. Poľský zlotý má aj naďalej dobrú podporu z fundamentálnej strany. Poľský PMI pre spracovateľský priemysel, ktorý zverejnili začiatkom apríla opätovne stúpol v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a nachádza sa tak ešte výraznejšie nad úrovňou, ktorá naznačuje expanziu. Reálne predaná priemyselná produkcia narástla oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 12,3 %, čo bolo viac, ako očakávali analytici. Poľsko je navyše krajinou v regióne s najrýchlejším rastom maloobchodu. Bežný účet poľskej platobnej bilancie naposledy vykázal prvý raz po dlhom čase opäť prebytok z dôvodu rastúceho exportu. Miera inflácie sa v apríli znížila a nachádza sa tak opäť v pásme ohlásenom centrálnou bankou. Ako sa všeobecne očakávalo, hlavné úrokové sadzby sa nemenili. Ani počas nadchádzajúcich mesiacov sa v tomto prípade pravdepodobne ešte neudeje žiadna zmena. V 2. polroku 2010 by sa však sadzby mohli v prípade udržateľného zotavenia konjunktúry a rastúcej úrovne inflácie predsa len zdvihnúť. Zlotý bol podobne ako iné meny regiónu ku koncu mesiaca vystavený prudkým kurzovým výkyvom a v priebehu mesiaca sa znehodnotil voči euru aj z dôvodu intervencie centrálnej banky. Kurzy poľských štátnych dlhopisov spadli v súvislosti s negatívnymi správami z Grécka.

Poľský akciový trh sa v apríli držal relatívne stabilne a udržal tak výrazné kurzové zisky z predchádzajúceho mesiaca. Vďaka vstupu poisťovacieho koncernu PZU na burzu, ktorý sa doteraz nachádzal v rukách štátu nás čaká doteraz najväčšie upisovanie nových akcií v Európe v tomto roku. Skoro 30 % podielov je na predaj. Emisia vykázala viacnásobne vyšší dopyt investorov oproti ponuke a transakcia sa realizuje na hornom okraji stanoveného cenového pásma – do poľskej štátnej kasy by tak mohli pribudnúť približne 2 mld. eur. 

Česká republika

Česká ekonomika sa výrazne zotavuje z krízy. V marci zverejnený index PMI narástol pomerne prudko a tým ukazuje na vyššiu úroveň expanzie hospodárstva. Opätovný rast dopytu zo Západnej Európy sa už stará o rast exportu. Maloobchodný obrat z dôvodu prudkého nárastu nezamestnanosti smeruje v medziročnom porovnaní nadol. Česká centrálna banka udržala hlavné úrokové sadzby nezmenené na historických minimách na úrovni 1 %.

Ďalšie znižovanie úrokových sadzieb je však pre centrálnu banku stále zaujímavé. To možno odôvodniť silným kurzom českej koruny v posledných mesiacoch a chýbajúcim inflačným tlakom. Ďalšie zníženie úrokových sadzieb na ďalšom stretnutí je preto pravdepodobnejšie, zvlášť keď sa koruna zhodnocuje voči euru. Česká mena však v apríli voči euru oslabila, české dlhopisy v protiklade k tomu posilnili.Český akciový trh sa medzičasom vyšplhal na celoročné maximum, v apríli celkovo zaznamenal kurzové zisky v protiklade s globálnym trendom akciových trhov.

Turecko

Po agresívnom priebehu znižovania úrokových sadzieb počas minulého roka turecká centrálna banka v apríli podľa očakávania opäť nezmenila hlavné úrokové sadzby. Posledné údaje o inflácii boli síce v medzimesačnom porovnaní lepšie ako očakávala väčšina analytikov, v novej správe o inflácii však centrálna banka posunula svoju predpoveď inflácie nahor. Turecké dlhopisy sa v apríli pohybovali smerom k slabším úrovniam. Líra sa naproti tomu relatívne výrazne zhodnotila, podporovaná dobrými údajmi o vývoji ekonomiky. Zaznamenal sa prudký nárast PMI a priemyselnej výroby. Volatilita tureckých dlhopisov, ako aj meny by mala ostať aj počas najbližších mesiacov vysoká. Z dlhodobejšieho hľadiska počítame s rastúcimi úrovňami výnosov tureckých dlhopisov z dôvodu zdvíhajúcich sa očakávaní inflačného vývoja. To by zasa mohlo podporiť menu.

Turecký  akciový trh vykázal v apríli postranný trend s pomerne malými výkyvmi kurzov. Index ISE-National 100 sa tak pohybuje aj naďalej v blízkosti svojich historických maxím.

Okrajové  trhy Východnej Európy

Ukrajina opäť otvorila rokovania s MMF, čo sa pozitívne prejavilo na ukrajinských dlhopisoch. Pozoruhodná je okrem toho dohoda novej vlády na Ukrajine s Ruskom na podstatnom znížení cien plynu (Ukrajina bude v budúcnosti platiť za svoj dovoz plynu menej približne o 30 %). Za to si Rusko okrem iného ponechá prístup k strategicky dôležitému prístavu svojej Čiernomorskej flotily na Kryme na ďalších 25 rokov.

Rizikové  prirážky východoeurópskych dlhopisov sa ku koncu apríla zvýšili z dôvodu otrasov na trhoch v súvislosti s problémami gréckych štátnych financií. Na trhu je však stále veľmi silný dopyt po nových emisiách. Z dlhodobého hľadiska sa aktuálne úrovne zdajú byť vzhľadom k oživeniu ekonomiky rozvinutých trhov aj naďalej atraktívne. 

Čína

Čínsky akciový  trh v apríli ďalej oslabil. Od začiatku roka sa tak nachádza zhruba o 12 % v mínuse, v tomto roku tak tvorí koncové svetlo pelotónu v porovnaní s inými Emerging Markets. Ekonomické údaje sú aj naďalej pozitívne. HDP rástol v prvom štvrťroku s medziročným výsledkom 11,9 % dokonca ešte o niečo rýchlejšie, ako sa očakávalo a maloobchodné obraty sa pri marcovom nominálnom raste o 18 % opäť ukazujú byť veľmi silné. Napriek tomu sa v marci objavil na mesačnej báze prvý raz od roku 2004 opäť deficit bilancie zahraničného obchodu. Z toho treba viniť obrovský nárast dovozu (+66 %), ktorý bol oveľa väčší ako rast vývozu. Miera inflácie sa v marci nachádzala na miernej úrovni 2,4 %. Centrálna banka však výrazne prestavila výhybky na reštriktívnejšiu peňažnú politiku, predovšetkým aby pribrzdila rast úverov v odvetví nehnuteľností a aby predišla prehriatiu ekonomiky. Keďže Čína sa z globálneho hľadiska v súčasnosti často vníma ako lokomotíva konjunktúry celosvetovej ekonomiky, vyhliadky na ďalšie opatrenia centrálnej banky a tým aj strednodobo hroziace ekonomické ochladenie v Číne vyvolalo primerane negatívne reakcie na svetových burzách. 

India

Indické akcie sa v apríli mierne oslabili. O protivietor na trhu sa starajú tak často pomerne vysoké ceny, ako aj reštriktívnejšia úroková politika zo strany indickej centrálnej banky. Miera inflácie prudko stúpa a nachádza sa teraz zhruba na 10 %, čím sa dostala veľmi ďaleko nad úrovňou cieľovej hodnoty centrálnej banky, pričom cenový tlak pôsobí veľmi silno cez potraviny (+18 %). V prípade cien potravín by však v priebehu roka mohlo dôjsť k upokojeniu, keďže v súčasnosti sa črtá dobrá úroda. Indická centrálna banka v apríli po druhý raz v tomto roku zvýšila základné úrokové sadzby o 0,25 % na 5,25 %. Minimálna úroveň rezerv sa zvýšila tak isto o 0,25 % na 6 %. RBI pôsobí ďalej starosti aj intenzívny prílev kapitálu, čo sťažuje ovládanie výmenných kurzov.

____________________________________________________________________________________

Tento dokument zostavila Kapitalanlage-Gesellschaft m.b.H., Viedeň, Rakúsko („Raiffeisen Capital Management“ príp. „Raiffeisen KAG“). Redakčná  uzávierka bola 01.05.2010. Všetky údaje obsiahnuté v tomto dokumente sú napriek rozsiahlemu rešeršovaniu len informatívne a nezáväzné, vychádzajú zo stavu znalostí osôb poverených ich zostavením v okamihu vypracovania dokumentu a Raiffeisen KAG ich môže kedykoľvek bez ďalšieho oznámenia zmeniť. Akékoľvek ručenie zo strany Raiffeisen KAG v súvislosti s týmto dokumentom alebo verbálnymi prezentáciami zostavenými na základe neho, predovšetkým ohľadne aktuálnosti, správnosti alebo úplnosti poskytovaných informácií, prípadne informačných zdrojov alebo prognóz, ktoré dokument poskytuje, je vylúčené. Podobne ani akékoľvek prognózy a simulácie v tomto dokumente týkajúce sa vývoja výkonnosti nemôžu byť chápané ako spoľahlivý indikátor vývoja v budúcnosti.

Obsah tohto dokumentu nepredstavuje žiadnu ponuku ani nákupné alebo predajné  odporúčanie či investičnú analýzu. Predovšetkým nenahrádza individuálne investičné alebo iné poradenstvo. Každej investícii by mal predchádzať rozhovor s poradcom. Výslovne poukazujeme na skutočnosť, že obchody s cennými papiermi v sebe skrývajú aj vysoké riziká, ich zdaňovanie závisí od osobných pomerov a v budúcnosti môže podliehať zmenám. Rozmnožovanie informácií  a údajov, predovšetkým použitie textov, častí textov alebo obrazového materiálu z tohto dokumentu si vyžaduje predchádzajúci súhlas Raiffeisen KAG. Aktuálne znenie oficiálnych prospektov fondov uvedených v týchto podkladoch je záujemcom k dispozícii na stránke www.rcm-international.com spolu so všetkými zmenami od ich prvého zverejnenia. Výkonnosť investičného fondu počíta spoločnosť Raiffeisen KAG podľa metodiky Rakúskej kontrolnej banky OeKB na základe údajov depozitnej banky a vykazuje ich bez započítania výdavkov na vydávanie a spätný nákup podielových listov (v prípade pozastavenia vyplácania nákupnej ceny na základe indikatívnych hodnôt). Náklady na vydanie a vyplatenie podielov sa nezohľadňujú. Na základe vývoja výkonnosti v minulosti nemožno vyvodzovať žiadne závery týkajúce sa budúceho vývoja hodnôt investičného fondu.


Zdroj: Raiffeisen Capital Management

Zdieľajte správu vo Vašej obľúbenej sociálnej sieti: Bookmark and Share Subscribe


Chcete uverejni tto sprvu na Vaej strnke ? Pouite nasledovn kd.

Autor: admin
 

Hodnotenie lnku

Priemern hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

Monosti

Svisiaca tma

Raiffeisen

Vytvoil Webdesign Dra-go.cz

as potrebn k spracovaniu strnky 0.05 seknd