Volkswagen Touareg pomáha odhaľovať nové živočíchy a rastliny na Slovensku

Publikovan: 30.04, 2010    Tma: Volkswagen Slovakia

Bratislava (30. apríla 2009) – Na jedinečnom výskume zameranom na inventarizáciu druhov fauny a flóry v troch slovenských národných parkoch sa podieľa aj v Bratislave vyrábané vozidlo Volkswagen Touareg. Na účely výskumu v rámci medzinárodného projektu EDIT ho Katedre zoológie Univerzity Komenského poskytla spoločnosť Volkswagen Slovakia. V rámci projektu EDIT ATBI (www.atbi.sk) spolupracujú vedci z 27 inštitúcií pôsobiacich prevažne z Európskej únie na základnej inventarizácii biodiverzity troch slovenských národných parkov – Slovenský raj, Slovenský kras a Muránska planina.

Na Slovensku sa vyskytuje približne 30 000 druhov živočíchov a 2 000 druhov rastlín

Takto rozsiahly výskum zameraný na inventarizáciu a odhaľovanie nových druhov prebieha v súčasnosti len na dvoch miestach Európskej únie, okrem Slovenska na taliansko-francúzskom pohraničí v národnom parku Mercantour a prírodnom parku Apli Marittime.

„Aj keď na Slovensku máme približne 150 zoológov, nie je možné obsiahnuť všetky skupiny živočíchov,“ vysvetľuje prínos výskumu Eduard Stloukal, vedúci Katedry zoológie Prírodovedeckej fakulty UK. Ako dodáva, napríklad len z pohľadu hmyzu v skupine blanokrídlovcov existuje približne 7 000 druhov. „V rámci výskumu preto spolupracujeme s odborníkmi zo zahraničia, špecializujúcimi sa na jednotlivé skupiny živočíchov a rastlín. Pre Slovensko a jeho prírodu je preto tento výskum veľmi významný. Jeho výsledky budú zaujímavé, niekoľko druhov sme objavili na Slovensku po prvý raz a je reálny predpoklad nálezu aj doteraz nepoznaných druhov,“ dodáva.

Precízna inventarizáciu druhov

Zahraniční odborníci špecializujúci sa na jednotlivé skupiny živočíchov a rastlín tak pomáhajú zabezpečiť veľmi precíznu inventarizáciu druhov žijúcich v týchto oblastiach. Každý deň prebieha odoberanie vzoriek, ktoré študujú jednotliví odborníci podľa špecifických oblastí. Terénne vozidlo zabezpečuje najmä presun ľudí do ťažšie prístupných častí parku a dopravu techniky potrebnej na odoberanie vzoriek, vďaka čomu je možné dosiahnuť oveľa efektívnejšie výsledky. „Napríklad na odchyt nočných motýľov používame takzvané čierne svetlo. Len generátor elektrickej energie pre túto lampu váži viac ako 20 kg, čo by bez VW Touarega jednoducho nebolo možné realizovať,“ hovorí E. Stloukal.

Výsledky výskumu budú katalogizované, vyjdú v sérii vedeckých článkov a vydaná bude súborná publikácia. Nálezy bude možné nájsť aj na internetovej stránke www.atbi.eu a www.atbi.sk, v podobe zoznamov druhov ako aj vo forme mapy ich výskytu. Údaje sú poskytované aj Štátnej ochrane prírody SR a tvoria cenný doplnok informačného systému o biodiverzite Slovenska. Tento výskum bude zároveň základom na monitorovanie biodiverzity rastlinstva a živočíšstva v skúmaných oblastiach Slovenska. Projekt inventarizácie ATBI+M Gemer podporila Európska komisia.



Zdroj: Volkswagen Slovakia

Zdieľajte správu vo Vašej obľúbenej sociálnej sieti: Bookmark and Share Subscribe


Chcete uverejni tto sprvu na Vaej strnke ? Pouite nasledovn kd.

Autor: admin
 

Svisiace odkazy

Hodnotenie lnku

Priemern hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

Monosti

Svisiaca tma

Volkswagen Slovakia

Vytvoil Webdesign Dra-go.cz

as potrebn k spracovaniu strnky 0.11 seknd