Ako vybrať najvhodnejší projektor pre školy ?

Publikovan: 11.09, 2009    Tma: BenQ Slovensko

Bratislava (11.septembra 2009) - Pripravili sme si pre vás niekoľko užitočných tipov a rád, ktoré vám pomôžu s výberom vhodného projektora do menšej jazykovej učebne, klasickej triedy aj rozľahlejšej posluchárne. Vybrať v dnešnej dobe vhodný projektor do školských lavíc nie je práve ľahká úloha. Ak vezmeme do úvahy najrôznejšie nároky odvíjajúce sa od veľkostí a typov učební, ak zvážime, či projektor umiestniť napevno alebo zariadenie nainštalovať na pojazdný vozík a ak k tomu všetkému pridáme nepreberné množstvo dostupných značiek, modelov, technických parametrov a typov projektorov na trhu, nájdeme len malý počet ľudí, ktorí by sa tejto náročnej rozhodovacej úlohy chceli zhostiť dobrovoľne. 

Avšak držať krok s rýchlo sa vyvíjajúcou technikou a dopriať študentom zábavnejšiu, pútavejšiu a efektívnejšiu formu vyučovania môže byť rovnako ľahké, ako napočítať do troch. Hlavným predpokladom pre to, aby ste vedeli, ako vybrať vhodný projektor zodpovedajúci vašim potrebám a požiadavkám, je zoznámiť sa s hlavnými technickými parametrami týchto zariadení a s tým, ako súvisia s vašimi nárokmi. Spoločne sa teda zameriame na základné technické parametre, akými sú jas, kontrast a rozlíšenie, zvážime možnosti umiestnenia projektora a pozrieme sa aj na výhody a nevýhody LCD a DLP technológií, spolu s celkovými nákladmi na vlastníctvo tohto zariadenia. .

Zvýšte kvalitu vyučovania vďaka projektoru s vysokou svietivosťou. Svetelný výkon alebo jas projektora, určujeme v špecifickej jednotke, takzvaných ANSI lumenoch. Čím vyšší má projektor svetelný výkon, tým je výsledný obraz jasnejší, výraznejší, ponúka bohatšiu škálu farieb a je, zvlášť za denného svetla, zreteľnejší. V praxi to znamená, že obraz lepšie upúta pozornosť študentov, a to aj v prípade, že im miesto videa či fotografií budete premietať jednoduchý kruhový graf. Pre výber projektora s optimálnou svietivosťou by ste mali zvážiť nasledujúce fakty: .

1) Veľkosť učebne - menšie jazykové učebne nevyžadujú zariadenie s tak vysokou svietivosťou, ako napríklad posluchárne. Obstaranie projektora so svietivosťou 4 000 lumenov do malej triedy je teda príkladom nepríliš dobre premyslenej investície. .

2) Problematika osvetlenia - v tomto bode by ste mali zvážiť, či bude projektor nainštalovaný v miestnosti so zatemnením alebo bez neho, prípadne s akou mierou okolitého osvetlenia sa tu budete stretávať. Nezabudnite vo svojom rozhodovaní zohľadniť aj fakt, či budete nechávať zapnuté nejaké osvetlenie, aby si študenti mohli robiť poznámky a sledovať pri premietaní danú problematiku aj v učebnici. .

3) Finančný rozpočet - všeobecne je možné povedať, že čím vyššiu má projektor svietivosť, tým je tiež drahší. Teda hneď ako dôkladne zvážite veľkosť učebne a mieru okolitého osvetlenia, neváhajte a vyberte si z vašej cenovej kategórie model s čo najvyššou svietivosťou. 

benq_w1000.jpg



Podľa čoho zvoliť rozlíšenie? .
Rozlíšenie môžeme v kontexte našich úvah chápať ako schopnosť projektora zobrazovať malé detaily. Čím vyššie je rozlíšenie, tým sú detaily čistejšie a ostrejšie. Všeobecne projektory podľa rozlíšenia delíme do nasledujúcich skupín: .

SVGA

800x600

Projektory s týmto rozlíšením bývajú obvykle najlacnejšie a hodia sa hlavne na použitie v rámci základných a stredných škôl. U monitorov a notebookov je dnes ale najbežnejšie XGA rozlíšenie, takže sa s týmito projektormi už moc nestretnete.

XGA

1024x768

Optimálne rozlíšenie podporujúce aj všetky nižšie rozlíšenia. Je kompatibilné s väčšinou notebookov a monitorov (ktoré budú prepojené s vašim projektorom) a zariadenie s týmto rozlíšením nestojí výrazne viac než predchádzajúca kategória, a to aj navzdory tomu, že sú podstatne lepšie.

SXGA

1280 x 1024

Veľmi ostré rozlíšenie, ktoré nájde svoje využitie hlavne pri premietaní architektonických nákresov, grafických návrhov, ale aj pri prednáškach na lekárskej fakulte, skrátka všade tam, kde je potrebná mimoriadna precíznosť zobrazenia.

WXGA

1280x800 (16:10)

 

Toto rozlíšenie presne zodpovedá širokouhlým notebookom s pomerom strán 16:10 - bez nutnosti akejkoľvek zmeny nastavenia. Vhodné aj na premietanie v HD kvalite.

1080p

1920x1080 (16:9)

Rozlíšenie určené na premietanie obsahu vo Full HD kvalite, používané prevažne pre domáce kiná a multimediálne Full HD prezentácie.

Odporúča sa, aby projektor a pripojené zariadenie, či už ide o počítač alebo notebook, používali na zobrazovanie zhodné rozlíšenie. Za štandardné rozlíšenie je dnes u notebookov a monitorov stolných počítačov považované rozlíšenie XGA (1024x768), pričom projektory s týmto rozlíšením poskytujú výrazne lepší obraz než tie s SVGA rozlíšením. Zároveň však nestoja o mnoho viac, a tak sú XGA projektory, čo sa kvality, kompatibility a použiteľnosti týka, tým najlepším dostupným riešením v pomere cena/výkon a zároveň nejde o nijako zastaranú technológiu. .

Porovnanie kontrastných pomerov.
Kontrast je pomer medzi najbelšou bielou a najčernejšou čiernou, akú dokáže projektor zobraziť. Čím je kontrastný pomer vyšší, tým je premietaný obraz ostrejší a má sýtejšie a presnejšie farby. V školskom prostredí je vysoký kontrastný pomer rozhodujúcim faktorom pre premietanie videí s živými farbami, zobrazenie textu ostrého ako hrana žiletky a grafov alebo tabuliek, ktoré budú vďaka vhodne zvolenému kontrastnému pomeru perfektne čitateľné aj z posledného radu prednáškovej siene. Keď v tejto kategórii porovnáme DLP a LCD projektory, zistíme, že modely využívajúce zobrazovaciu technológiu DLP ponúkajú väčší kontrastný pomer, všeobecne 2 000:1 (typický kontrast DLP projektorov), než LCD projektory, u ktorých sa pomer pohybuje v rozmedzí 400 - 800:1 (typický kontrast LCD projektorov). .

Vstupy & prepojenia.
Ďalšou veľmi dôležitou vecou, ktorú pri výbere projektora pre školské účely musíte vziať do úvahy, je vstupné zariadenie, s ktorým bude projektor prepojený. Podľa neho totiž určíte, akými konektormi by mal vami požadovaný projektor disponovať. Najbežnejším vstupným konektorom je nepochybne D-Sub, prostredníctvom ktorého sa projektor prepája napríklad s notebookom. Ak by ste chceli projektor spojiť s videorekordérom alebo DVD prehrávačom, hľadajte prístroj s kompozitnými konektormi a S-Video. Pre vyššiu kvalitu premietaného obrazu bez straty kvality signálu ponúka väčšina projektorov strednej a vyššej triedy komunikáciu cez rozhranie DVI-I (digitálny aj analógový signál) alebo DVI-D (iba digitálny signál). Sériové rozhranie RS232 zasa umožňuje centralizovať ovládanie rôznych multimediálnych zariadení, ako je napríklad projektor, obrazovka a reproduktory, čo využijete napríklad v posluchárni. Rad projektorov dnes síce disponuje vstavanými reproduktormi, ale pokiaľ budete chcieť pridať hlasitosť a triedu vybavíte externými reproduktormi, mal by projektor disponovať aj patričným L/R audio konektorom. .

Kúpa projektora nie je jednorazová investícia.
V dnešnej dobe si musia školy vystačiť aj s nízkym finančným rozpočtom, takže je napríklad dôležité zvážiť aj fakt, kedy taký projektor vôbec obstarať. Nejedná sa totiž o jednorazovú investíciu. Celkové náklady spojené s vlastníctvom tohto prístroja súvisia s intenzitou jeho používania a premietnu sa v nich taktiež náklady na údržbu, prípadné náhradné dielce, bezpečnostné prvky, príslušenstvo a dôležitú rolu tu hrá aj záruka. Najčastejšie výdaje potom činia náklady na vyčistenie filtra, prípadne na zakúpenie náhradného či náhradnej lampy. V neposlednom rade musíme vziať do úvahy aj náklady na vyčistenie celého projektora. Je teda celkom logické, že budeme chcieť vybrať projektor, u ktorého niektoré z týchto ďalších investícií nepripadajú do úvahy buď vôbec, alebo sa dané úkony vykonávajú len zriedka. Odporúčame vám teda investovať do DLP projektora, ktorý priamo vylučuje dva z týchto troch najčastejších výdajov. U projektorov s projekčnou technológiou DLP sa totiž filtre nemenia a nehrozí ani postupné vyblednutie farieb, zatiaľ čo staršie LCD projektory vyžadujú výmenu filtra, pravidelné čistenie priemerne po každých 100 odsvietených hodinách a často sa u nich stretávame so zhoršením farebnosti. .

Hermeticky uzatvorený dizajn DLP projektorov chráni dôležité optické časti tohto prístroja pred prachom a inými nečistotami, takže sa taký projektor skvelo hodí do rušných a frekventovaných učební. Ďalším, nie práve lacným komponentom, o ktorom si povieme niečo viac, je lampa projektora. Aj v tomto prípade budú vaše vrecko jednoznačne šetriť DLP projektory. Nahromadený prach totiž spôsobuje prehrievanie projektora, ktorým sa znižuje životnosť lampy. A keďže toto u DLP projektorov prakticky nehrozí, je pravdepodobnosť nutnej skorej výmeny lampy omnoho nižšia. .

Výhodné je investovať aj do projektora s automatickou ochranou lampy, akú ponúka napríklad Intelligent Lamp Care System od spoločnosti BenQ – ten neustále stráži teplotu lampy a zabraňuje tak nechcenému prehrievaniu. Svoje miesto si určite nájdu aj projektory disponujúce ekonomickým režimom, ktorý taktiež predlžuje životnosť lampy a predchádza jej skorej výmene. Ďalšou vecou, na ktorú by ste mali dať pozor, je záruka. Zistite si ale nielen to, ako dlho bude v záručnej lehote samotný projektor, ale aj jeho lampa. Dĺžka záručnej lehoty sa totiž u týchto položiek môže výrazne líšiť. Na záver si nezabudnite zistiť, akú dlhú dobu má predajca vyhradenú na vykonanie prípadnej opravy, koľko bude stáť doprava do servisného strediska a všetky ďalšie údaje, ktoré vás zaujímajú. .

Prekonaná technológia, alebo LCD projektory v tieni DLP projektorov.
Projekčná technológia DLP alebo technológia digitálneho spracovania svetla (anglicky Digital Light Processing), ponúka oproti LCD projektorom hneď niekoľko výhod. Keď porovnáme kvalitu obrazu a kontrastný pomer u DLP a LCD projektorov, je jasným víťazom technológia DLP, umožňujúca zobraziť texty s malou veľkosťou písmen a detaily omnoho ostrejšie a jasnejšie než LCD projektory. Študenti sediaci na samom konci triedy tak môžu vidieť rovnako dobre, ako študenti sediaci v prvom rade pred plátnom. DLP projektory navyše využívajú šesť samostatných farieb, aby bol premietaný obraz mimoriadne presný a farby doslova brali dych. Oproti tomu projekčná technológia LCD využíva na premietanie celého obrazu len tri základné farby. A keďže je vnútro DLP projektora hermeticky uzatvorené a tým pádom úplne chránené pred prachom, netrpia tieto projektory v priebehu času zhoršením farebnosti ani blednutím farieb. Ani pravidelné čistenie a výmeny filtrov totiž nezachránia LCD projektor od postupnej degradácie výkonu. A to sme sa zatiaľ nezmienili o tom, že u DLP projektorov sa nebudete musieť stretávať s rozostrením, že ponúkajú pokojnejší chod a pracujú niekoľkokrát rýchlejšie. Ako sami vidíte, LCD technológia je úž značne prekonaná. Investujte teda radšej do DLP projektora a s výsledkom budete rozhodne spokojní. .


benq_w6000_regular.jpg

Niečo na zamyslenie: Krátka projekčná vzdialenosť. Projektory s krátkou projekčnou vzdialenosťou sú ideálnym riešením pre malé jazykové učebne. Môžu byť totiž umiestnené veľmi blízko plátna, aby sa študenti nemuseli presadzovať do zadnej časti učebne. Eliminujú takmer všetky priestorové obmedzenia a ponúkajú viac možností na umiestnenie projektora. Vystačia si totiž s polovičnou projekčnou vzdialenosťou klasických modelov. Ale aké výhody vôbec plynú z toho, že projektor umiestnime do malej vzdialenosti od plátna? .

1) Študenti sa nebudú pohybovať v svetle projektora, takže sa na plátne nebudú objavovať rušivé tiene.

2) Učiteľovi, ktorý väčšinou stojí tesne u plátna, aby mohol ukazovať a vysvetľovať danú problematiku, nebude projektor svietiť priamo do očí. .

3) Študenti aj učitelia budú môcť bez problémov prechádzať vzadu za projektorom bez toho, aby rušili prebiehajúcu prezentáciu. .

Projektory umiestnené na strope a vyznačujúce sa krátkou projekčnou vzdialenosťou sú dnes tiež ideálnym riešením pre interaktívne tabule, vďaka ktorým sa môže do vyučovania zapojiť celá trieda. Nakoniec sa ponúka ešte možnosť umiestniť projektor na pohyblivý multimediálny vozík spolu s ďalším vybavením. Učiteľ si tak môže vozík pristaviť k sebe, aby mal ku všetkému potrebnému vybaveniu rýchlejší prístup a zároveň ho nestratil z dohľadu. .

Na samotný záver sme si pre vás pripravili tabuľku rozdelenú podľa veľkostí tried, ktorá vám pomôže určiť vhodné parametre svietivosti pre vaše potreby a poskytne aj niekoľko dodatočných tipov, ktoré je dobré aspoň zvážiť. 

Veľkosť učebne

malá / stredne veľká trieda

stredne veľká trieda

veľká trieda

poslucháreň

počet študentov

10-20 študentov

21-40 študentov

41-60 študentov

61 a viac študentov

Odporúčaná svietivosť

2000-3000 ANSI lumenov

2500-3500 ANSI lumenov

3000-4000 ANSI lumenov

4000 a viac

ANSI lumenov

Ďalšie parametre, ktoré stoja za zváženie

·  krátka projekčná vzdialenosť

·  tichý chod

·  nízka prevádzková teplota

·  rýchle nastavenie

·  nízke nároky na používateľa

·  reproduktory (typicky 1 W+)

·  krátka projekčná vzdialenosť

·  tichý chod

·  rýchle nastavenie

·  nízke nároky na používateľa

·  reproduktory (typicky 2 W+)

·  krátka projekčná vzdialenosť

·  jednoduchá údržba

·  vysoká kvalita obrazu

·  spoľahlivosť

·  rozdelenie obrazu

·  rozhranie RS232 alebo možnosť zapojenia do siete

·  jednoduchá údržba, zvlášť pri umiestnení na strope

·  vynikajúca kvalita obrazu

·  spoľahlivosť

·  vysoký jas (dvojitá lampa)

·  rozdelenie obrazu

 

 


Zdroj: BenQ Slovensko, s.r.o.

Zdieľajte správu vo Vašej obľúbenej sociálnej sieti: Bookmark and Share Subscribe


Chcete uverejni tto sprvu na Vaej strnke ? Pouite nasledovn kd.

Autor: admin
 

Svisiace odkazy

Hodnotenie lnku

Priemern hodnotenie: 5
Hlasov: 1

Vynikajci

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

Monosti

Svisiaca tma

BenQ Slovensko

Vytvoil Webdesign Dra-go.cz

as potrebn k spracovaniu strnky 0.09 seknd